Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Lipcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wstrząsnął społecznością działkowców. Teraz w napięciu oczekują na zmianę ustawy, jednak Sejm ma na to 1,5 roku. Co stanie się później? Wizję likwidacji ogrodów w Szczecinie na swojej stronie internetowej przedstawił Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców. Memoriał z konferencji opublikowano we wrześniu, spotkanie zaś odbyło się pod koniec sierpnia.
Najtrudniejsza sytuacja pod względem prawnego zabezpieczenia jest w samym Szczecinie, gdyż na 87 ogrodów (24192 działki) w planach perspektywicznych rozwoju miasta na inne cele ujęto aż 48 ogrodów - czytamy. - Na pytania dotyczące funkcjonowania ogrodów oraz ich perspektyw przyszłościowych, skierowane do wszystkich gmin naszego okręgu, otrzymaliśmy w zdecydowanej większości opinie pozytywne co oznacza, że gminy widzą konieczność funkcjonowania na ich terenie ogrodów działkowych oraz przewidują dalej dobrą współpracę. Samorząd Szczecina w tej kwestii nie wypowiedział się.
Spytaliśmy szczeciński magistrat o plany i ewentualne kasacje działek.

 

Przy obecnym stanie prawnym likwidacja ogrodu może nastąpić na ważne cele społeczne, zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego za zgodą PZD. Zgoda ta nie jest konieczna w przypadku celu publicznego, w takim przypadku przy braku akceptacji PZD możliwe jest wywłaszczenie. Koncepcje dotyczące dalszego funkcjonowania danego ogrodu działkowego wynikać będą z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, planów inwestycyjnych gminy oraz możliwości budżetowych - wyjaśnia Tomasz Klek z biura prasowego UM w Szczecinie.
Podstawą do ewentualnych zmian własnościowych dotyczących ogrodów działkowych może być tylko obowiązujące prawo, w aktualnym stanie nie jest to możliwe. W najbliższym czasie nie planujemy likwidacji jakichkolwiek ogrodów na terenie miasta.
Tomasz Klek podkreśla również, że informacje i dane statystyczne zawarte na stronie internetowej OZ PZD w Szczecinie są własnymi wyliczeniami związku.

Działkowcy chcą, aby przyszła ustawa zagwarantowała im umieszczenie w planach rozwojowych miast, zachowała zwolnienia podatkowe w stosownym zakresie i samorząd ogrodowy poszczególnych szczebli. Chcą też przyznania tytułu prawnego do gruntu, pomocy materialnej na dozbrojenie infrastruktury, ochrony przez samorządy i odrębności nasadzeń oraz naniesień.
Według wyliczeń magistratu, ogrody działkowe na terenie Szczecina zajmują łączną powierzchnię ok. 1000 ha, co stanowi ok. 3,3 proc. obszaru miasta.

Poniższe tabele przedstawiają, które ogrody ujęte są w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, są przedmiotem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Szczecin oraz mają tytuł prawny do gruntów.

{gallery}tabele{/gallery}

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 169

Wczoraj 217

W tygodniu 807

W miesiącu 5048

Wszystkich 496079

Kubik-Rubik Joomla! Extensions