Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Przez ponad 40 lat Polski Ludowej, aż do lipca tego roku, tysiące mieszkańców miast i miasteczek cieszyło się z możliwości uprawiania za niewielką opłatą ogródków działkowych. Terenów o szczególnym statusie socjalnym. Wydawało się - naturalnym w kraju, w którym po tzw. transformacji 20 proc. ludzi znalazło się w strefie nędzy. Niestety, po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego dalsze istnienie w miastach ogrodów, zwanych przez lata pracowniczymi, a w epoce bezrobocia przemianowanymi na rodzinne, stanęło pod znakiem zapytania. Idea ogrodów zrodzona z ducha socjalizmu, a la brytyjskiego, znakomicie rozwijająca się w zamożniejszej zachodniej Europie, akurat w Polsce - najbiedniejszym kraju Unii - została przez władzę najwyższą - a taką jest Prezes Sądu Najwyższego - rzucona na deski. Cóż, konstytucja rzecz ważna, ale ileż to osacza nas niezgodnych z duchem konstytucji przepisów godzących w obywateli, za to wygodnych dla władz... I trwają w najlepsze.

Gdy finanse państwa wiszą na włosku, władza tnie wydatki na wszystko, zmniejsza dotacje dla samorządów. Tym ostatnim zaś chce dać coś w zamian. Daje im więc szansę wyciągnięcia nowych podatków od obywateli. Dlatego dziś wyciąga rękę po „niekonstytucyjne" zielone enklawy w polskich miastach. Takie są, ani chybi, intencje władzy. Czy jednak Sejm zobowiązany w ekspresowym tempie uchwalić nową, zgodną z konstytucją ustawę, w coraz bardziej chwiejnej sytuacji rządu zdecyduje się na likwidację ostatniej nieopodatkowanej strefy naszych miast, w wielu przypadkach azylu dla bezdomnych?

Bo gminni urzędnicy, naciskani przez deweloperów i im pokrewnych, na pewno czyhają na taki kąsek. I większość radnych służących władzy - każdej władzy! - nie będzie płakać nad dewastacją strategicznych dla przyszłości naszych miast enklaw zieleni. Tak jak wcześniej postkomuniści - z ustami pełnymi prospołecznych frazesów - w interesie spekulantów unieważnili kształtowane latami plany zagospodarowania przestrzennego.

Rząd - ten poprzedni - chciał działkowców uwłaszczyć (by zdobyć ich głosy oczywiście). Byłby to również cios w piękną ideę społecznych ogrodów, ale przynajmniej upowszechniłby własność w kraju największych dochodowych kontrastów w UE. Co czeka działki dziś?

Janusz ŁAWRYNOWICZ - Kurier Szczeciński z dnia 20 lipca 2012 roku.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 123

Wczoraj 217

W tygodniu 761

W miesiącu 5002

Wszystkich 496033

Kubik-Rubik Joomla! Extensions