Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Jesteśmy rozgoryczeni. To może być koniec ogrodów

Gmina jako właściciel gruntu nie będzie już musiała płacić odszkodowań za "zabrane" działki np. pod budowę drogi. Nie będzie też rekompensat za posadzone drzewka czy wybudowane altanki. - Ten wyrok może oznaczać koniec ogrodów - mówią działkowcy.

- To nasze życie. Tu odpoczywamy, tu przychodzą dzieci i wnuki, tu mamy warzywa i owoce - mówią działkowcy. W wakacje spędzamy na działce całe dnie. Mieszkanie małe, w bloku, ciasno. A na ogródku przyjemnie, cicho, zieleń. Na wczasy nas nie stać. To nasza jedyna letnia atrakcja i relaks. Mamy świadomość, że możemy działkę stracić, bo tędy będzie biegła droga. Do tej pory działkowców chroniła ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Ustawa gwarantowała działkowcom m.in. odszkodowania i rekompensaty poniesionych kosztów w razie odebrania działki np. pod budowę drogi.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału gmina jako właściciel gruntu nie będzie już musiała płacić odszkodowań za "zabrane" działki np. pod budowę drogi. Nie będzie też zobowiązana pokrywać "kosztów odtworzenia" ogrodu w innym miejscu. TK orzekł, że niekonstytucyjne są przepisy, zgodnie z którymi "nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków użytkownika działki, stanowią jego własność". Czyli działkowcy, którzy za jakiś czas będą musieli ustąpić miejsca np. deweloperom, nie uzyskają rekompensat za posadzone drzewka owocowe i murowane altanki. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że gmina będzie mogła bez problemu (bez odszkodowań i zgody PZD) przejąć te grunty.

Zakwestionowane przepisy przestaną obowiązywać po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Jeden z niekonstytucyjnych artykułów (10) traci moc z dniem ogłoszenia wyroku. Chodzi o zapis, który nakazuje Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie gruntów w nieodpłatne użytkowanie PZD, jeśli w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego są one przeznaczone pod ogrody działkowe.

Co na to działkowcy? Szok. Rozczarowanie.

- Trybunał poszedł dalej niż wnioskodawca. Zrobił to, co chcieli politycy. Jesteśmy rozgoryczeni. Ten wyrok może oznaczać koniec ogrodów działkowych - komentował "na gorąco" Tadeusz Jarzębak.

- Z Trybunałem Konstytucyjnym się nie dyskutuje. Szanujemy to orzeczenie. Ale uważamy, że powinien być jakiś okres przejściowy, sygnalizacyjny - jak to określił jeden z sędziów, który zgłosił zdanie odrębne. Potrzebny jest czas na dopracowanie przepisów. Co będzie, jeśli przez 18 miesięcy sejm nie zdąży przygotować nowej ustawy?

Pomoc działkowcom obiecali już politycy. SLD zapowiedział, że już pracuje nad nową ustawą, która uwzględni uwagi TK, ale będzie też chroniła działkowców.

Całość artykułu tutaj

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 131

Wczoraj 217

W tygodniu 769

W miesiącu 5010

Wszystkich 496041

Kubik-Rubik Joomla! Extensions