Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Szanowna Pani.
Przedstawiony obraz rodzinnych ogrodów działkowych w Gdańsku, w artykule Gazety Wyborczej "Trójmiasto" z dnia 14.03.2012 oraz 23.03.2012 roku, wywołuje uzasadnione oburzenie. Ile w tym prawdy – trudno nam ze Szczecina komentować. Tylko rodzi się pytanie – czy wszystkiemu winni są działkowcy? Gdzie jest Straż Miejska, której interwencja kończy się jedynie na stwierdzeniu, że bezdomni koczują na działce. A co dalej? Kto ma zrobić wtedy porządek? Wagarowicze mają przecież swoich wychowawców – dlaczego więc nie egzekwuje się ich nieobecności w szkole? Młodzież po lekcjach ma swoich rodziców – dlaczego wałęsa się niekontrolowana? Ma Pani rację – teren ogrodów ma być zagospodarowany, estetyczny i przyciągać wzrok każdego przechodnia. Władze krajowe PZD podjęły działania w zakresie modernizacji działek oraz należytego zagospodarowania każdego rodzinnego ogrodu działkowego. Działania te muszą być jednak wsparte przez samorządy gmin, które często nie mają żadnej wizji dotyczącej problemu bezdomności, a prawo nie jest egzekwowane.

Idzie wiosna, działkowcy mają zrobić to co do nich należy ale nie jest to powód aby lansować teorie, że ogrody należy wyrzucić z miasta. Trzeba je należycie zagospodarować, bo bałaganu nie można zwalać na ustrój miniony. Ogrody były, są i będą bo jest taka potrzeba w miastach. Na wsi ogrody nie maja racji bytu.

Słuszna krytyka może wiele zdziałać ale nie może być ona nacechowana wykoślawianiem rzeczywistego obrazu. Generalnie całemu społeczeństwu należy podpowiadać, że u siebie na podwórku trzeba mieć porządek, a również i wokoło swojego gospodarstwa. W zdecydowanej większości ogrodów są one ładnie zagospodarowane co przeczy przemyśleniom Pani zamieszczonym w swoim artykule.

Z wyrazami szacunku, Alicja Nowak – instruktor ogrodniczy OZPZD Szczecin

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 86

Wczoraj 131

W tygodniu 646

W miesiącu 2671

Wszystkich 468305

Kubik-Rubik Joomla! Extensions