Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Z inicjatywy Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie odbyło się w dniu 04.04 br spotkanie przedstawicieli Okręgowego Zarządu oraz zarządu ROD „Miejski” w Pyrzycach z Burmistrzem tego miasta.
Pyrzyce są gminą o bogatej tradycji dobrej współpracy władz Gminy z samorządem działkowców.
Były lata bardziej tłuste kiedy to Gmina znacząco pomogła ogrodom działkowym na swoim terenie. Dzisiaj gdy kasa jest bardziej chuda, ta pomoc jest mniej wymierna. Ale za to jest dobra atmosfera do wzajemnej współpracy, która przekłada się na różnego rodzaju inicjatywy, zarówno ze strony Gminy, jak również działkowców.
Gmina w ramach swoich zadań pomaga w dużym zakresie w sprawach utrzymania porządku wokół ogrodów, naprawy dróg dojazdowych nie mówiąc już o stałym kontakcie Pana Burmistrza z ogrodami w zakresie spraw typowo związanych z funkcjonowaniem ogrodów.
Kontynuowany jest dobry zwyczaj, że Burmistrz miasta pan Jerzy Olech jest częstym gościem uroczystości działkowych i odwrotnie, działkowcy czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym i gospodarczym miasta.

{gallery}pyrzyce{/gallery}

Gmina ma się czym chwalić, ma duże osiągnięcia jak choćby nawet festiwal zespołów folklorystycznych, promujących to miasto w skali europejskiej. Pyrzyce to gmina dobrze zagospodarowana a działkowcy w niej czują się dobrze. Jest to zasługa władz gminnych, które dbają o rodzinne ogrody działkowe.

Spotkanie przedstawicieli PZD z burmistrzem miało charakter wybitnie roboczy. W trakcie spotkania poruszono sprawę zalążka „stowarzyszenia”, które wyrosło na fali klimatu zwątpienia niektórych ludzi wywołanego zaskarżeniem ustawy o ROD do Trybunału Konstytucyjnego.  Niektóre jednostki wyprzedzająco próbują zabezpieczyć swoje interesy tworząc namiastkę struktury w postaci stowarzyszenia, które działa w sposób niezrozumiały dla ogółu działkowców i nie mający żadnego poparcia. Bo jakiż to ma sens dwóch gospodarzy na jednym ogrodzie. Sprawa stowarzyszenia, to sprawa marginesowa.
Podstawową sprawą, która interesuje żywotnie obydwie strony jest uregulowanie do końca prawa użytkowania gruntu na terenie objętym ochroną konserwatorską istniejących tam zabytków. Temat ten jest ważny ze względu na zabytki ale również na plany miasta dotyczące jego promocji w przyszłości.

Postulaty Pana Burmistrza pod adresem  Związku sprowadzają się głownie do zagadnień w zakresie estetyki i czystości w ogrodach, prawidłowego ich zagospodarowania oraz gospodarki odpadami. 
Gospodarskie podejście musi wiec wykazać każdy działkowiec a także i zarządy ogrodów, aby te problemy rozwiązywać w sposób racjonalny.
Problemy ekologii związane z kanalizacją są na dzień dzisiejszy trudne do rozwiązania, niemniej sprawa ochrony środowiska jest i musi być w centrum uwagi działkowców i organów PZD.
Zagadnienie związane z wizerunkiem ROD, jakiego życzyła by sobie Gmina Pyrzyce, zbiega się z polityką krajowych władz Związku, w której celu realizacji przyjęty został ogólnopolski program modernizacji działek i ogrodów, jako najważniejsze dzisiaj zadanie dla rodzinnych ogrodów działkowych.
Przedstawiciele Zarządu ROD swoje życzenia wyartykułowali pod adresem gminy, a dotyczą one utrzymania dróg dojazdowych do ogrodu oraz występujących ostatnio intensywnych podtopień terenu.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przedświątecznej a zakończyło się złożeniem wzajemnie życzeń. Dobra partnerska współpraca gminy i ogrodów działkowych jest gwarancją efektów podejmowanych zadań.
Jeżeli taka postawa władz gminnych będzie powszechna to ogrody mogą być spokojne o swoja przyszłość  - która ma służyć nie tylko działkowcom ale także całej społeczności gminy.
Przykład współpracy godny jest naśladowania.

Czesław Skonecki Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD  w Szczecinie

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 54

Wczoraj 180

W tygodniu 438

W miesiącu 4903

Wszystkich 429267

Kubik-Rubik Joomla! Extensions