Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

19 grudnia br. obradował Okręgowy Zarząd PZD w Szczecinie. Głównym tematem obrad była sytuacja PZD, praca nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zadania struktur jednostek terenowych w aktualnej sytuacji. Podsumowana została działalność w okręgu w roku 2013 oraz przyjęte zostały założenia do planu roku następnego. Omawiając prace Parlamentu Prezes Okręgowego Zarządu PZD podkreślił rolę działkowców, organów statutowych PZD oraz Parlamentarzystów w toku prac nad ustawą o ROD, która została skierowana do podpisu przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Gdyby nie było jednolitego i zwartego działania całej społeczności działkowców, a także wsparcia tych działań przez Parlamentarzystów, Partie polityczne, Organizacje społeczne to ten końcowy efekt w postaci dobrego prawa byłby nierealny. Dzisiaj tylko ludzie o wąskim horyzoncie myślowym, którzy źle życzą działkowcom, mogą podnosić zastrzeżenia w stosunku do ustawy, bo przyjęty dokument przez Parlament jest prawem, które wypełnia warunki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale także otwiera nowe perspektywy dla ogrodnictwa działkowego w przyszłości. Pojmując szeroką rolę ogrodów działkowych dla społeczeństwa, należy uwzględnić obszary życia społecznego do zagospodarowania, przy udziale ogrodów działkowych takich jak: ekologia, zdrowotność, programy pracy z młodzieżą oraz cale spektrum obejmujące osoby starsze. Związek te cele dotychczas również realizował, ale w stopniu nie wystarczającym, ze względu na konieczność ciągłego zmagania się w obronie ogrodów przed różnego rodzaju pomysłami zmierzającymi do ich likwidacji.

Dziś, mając dobre prawo, jest ogromna szansa aby realizować te zadania z pozytywnym skutkiem. Do tego trzeba jednak zmiany mentalności samych działkowców, ale przede wszystkim przyjęcia odpowiednich programów i szukania źródła ich finansowania. Dobre prawo ma służyć rozwojowi ogrodów i wzmocnieniu ich roli społecznej. W aktualnej sytuacji należy spokojnie, bez pospiechu wkraczać w realizację przepisów nowej ustawy nie tracąc nic z dorobku minionych pokoleń. Nadchodzą Święta, będzie więc doskonała okazja do przemyśleń zmierzających w tym kierunku. W czasie obrad nadeszła wspaniała wiadomość, że oto Pan Prezydent RP złożył podpis pod ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, a więc zakończony został proces ustawodawczy. Ta wspaniała wiadomość została oklaskami przyjęta entuzjastycznie na stojąco. Od razu też wyrażono podziękowanie dla Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Premiera RP, Samorządów oraz w stosunku do wszystkich, którzy do tego sukcesu dołożyli swoją cząstkę. Wiadomość, iż Prezydent podpisał ustawę jest najlepszym prezentem gwiazdkowym dla rodzin działkowców. Trzeba tylko mądrze wykorzystać przyjętą ustawę w celu doskonalenia ogrodów działkowych i ich funkcjonowania. Obrady zakończono w szampańskiej atmosferze, złożeniem życzeń świątecznych i noworocznych przy wzniesionej lampce szampana. Okręgowy Zarząd przyjął dokumenty, które zamieszczamy poniżej.

OZ po zakończonych obradach przekazuje jednocześnie najlepsze życzenia Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2014 dla wszystkich działkowców i sympatyków rodzinnych ogrodów działkowych.

Uchwała Nr 3/X/2013

Uchwała Nr 4/X/2013

Apel Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 157

Wczoraj 149

W tygodniu 157

W miesiącu 2701

Wszystkich 409256

Kubik-Rubik Joomla! Extensions