Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Skończył się okres walnych zebrań sprawozdawczych w rodzinnych ogrodach działkowych. Tych pojedynczych zebrań, które się jeszcze nie odbyły z uzasadnionych względów jest niewiele. Odbędą się one w terminach dodatkowych.
Uczestnicząc w kolejnych zebraniach dochodzi się do wniosku, że są one różne, tak jak różne są nasze ogrody działkowe.
Wszystkie zebrania walne prowadzone są zgodnie z przyjętym rytuałem narzuconym przez statut PZD a jednak w jednych uczestniczy się z przyjemnością a w niektórych z poczuciem niedosytu.
Przed nami działkowcami jest jeden cel, zakreślony ustawą o rod. Szczegóły zaś rozpisane są w statucie i regulaminie. A efekty są różne.

Zastanowienia wymaga zjawisko – gdzie tkwi źródło sukcesu a gdzie przyczyny niepowodzeń.
Odpowiedź na tak postanowione pytanie nie jest łatwa ani nie jest jednoznaczna.
Na całość życia w ogrodzie ma wpływ zespół wielu czynników – organizacyjnych, finansowych ale i także i osobowych. Dopiero ta sfera jako całość daje rezultat końcowy. Aby ten wynik był pozytywny, musi być spełnione podstawowa prawda :
 
- tam gdzie jest jedność dążenia do celu,
- gdy są zachowane czytelne reguły gry,
- gdy są zachowane stosunki partnerskie miedzy działkowcami a zarządem ROD,
- gdy każdy daje z siebie maksimum wysiłku,

Wtedy należy spodziewać się pozytywnych efektów. A wiec przestrzeganie prawa i troska o działkowca rodzi właściwą, dobra atmosferę w ogrodzie.
Gdzie występuje pokrętność, manipulacje lub sobiepaństwo – natychmiast rodzą się niesnaski.
W naszej organizacji nie ma kodeksu honorowego ale mamy za to czytelny statut i regulamin, którego przestrzeganie wystarczy by nie tworzyć sytuacji konfliktowych.
Nie wykoślawiajmy dobrze zapisanego prawa, miejmy zaufanie do siebie i wzajemny szacunek.
Dyskutujmy otwarcie i szczerze ale bez złośliwości. Dążmy do jednego celu, a nasze małe sprawy rozwiązujmy bez szkody dla innych – to będzie źródłem sukcesu dla każdego z osobna i ogrodu jako całości.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 49

Wczoraj 81

W tygodniu 617

W miesiącu 899

Wszystkich 476502

Kubik-Rubik Joomla! Extensions