Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Poseł PiS Zbigniew Chmielowiec złożył na ręce Pani Marszałek interpelację w sprawie zmiany przepisów dotyczących altan na ogrodach działkowych skierowaną do Wicepremier - Minister Infrastruktury i Rozwoju. W interpelacji pojawiły się m.in. pytania o to, czy Pani Premier poprze przygotowany przez PZD projekt nowelizacji ustawy? Czy widzi potrzebę niezwłocznego uregulowania prawnego w sprawie altan działkowych, a także jakie zmiany planuje wprowadzić resort w poruszonej kwestii.

Poseł na Sejm RP                                                                             Warszawa, 20 sierpnia 2014 r.

Zbigniew Chmielowiec

Klub Parlamentarny PiS

Sz. P.

Ewa Kopacz

Marszałek Sejmu RP

Na podstawie art. 191 i art. 192 Regulaminu Sejmu RP składamy na ręce Pani Marszałek interpelację w sprawie zmiany przepisów dotyczących altan na ogrodach działkowych do Wicepremier - Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Z poważaniem

Zbigniew Chmielowiec

Poseł na Sejm RP

 

Poseł na Sejm RP                                                                             Warszawa, 20 sierpnia 2014 r.

Zbigniew Chmielowiec

Klub Parlamentarny PiS

Sz. P.

Elżbieta Bieńkowska

Wicepremier - Minister Infrastruktury i Rozwoju

Szanowna Pani Premier! Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt. 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 191 – 193 regulaminu Sejmu zwracam się do Pani Premier w sprawie zmiany przepisów dotyczących altan na ogrodach działkowych.

Niemal milion altan znajdujących się na ogrodach działkowych będzie przeznaczona do likwidacji. Wszystko przez brak definicji "altany działkowej" w nowej ustawie o ROD. Do tej pory przepisy nie precyzowały, czym jest altana ogrodowa, dlatego też działkowcy budowali je w formie małych domków przeznaczonych na przechowywanie narzędzi, ale zgodnych z precyzyjnie określonymi wymiarami.

Konsekwencją braku szczegółowych uregulowań prawnych w kwestii altan w ogrodach działkowych są zapadające kolejne wyroki sądów, nakazujące ich rozbiórkę. W dniu 9 stycznia 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że "pod pojęciem altany należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem". W związku z tym większość obiektów wzniesionych przez działkowców nie podlega tej definicji i może zostać uznana za samowolę budowlaną.

Przygotowany przez PZD projekt nowelizacji ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i prawa budowlanego zakłada, że obiekty wznoszone przez działkowców na terenie rodzinnego ogrodu działkowego będą określane mianem „altany działkowej”. Definiowana ma ona być, jako wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy o powierzchni zabudowy nie większej niż 35 m kw. oraz wysokości do 5 m przy dachu spadzistym, bądź do 4 m przy dachu płaskim. Ponadto przepisy prawa budowlanego mają dalej przewidywać, że budowa altany nie wymaga zgłoszenia, a także pozwolenia oraz chroni obiekty zbudowane dotychczas.

W związku z powyższym proszę Panią Premier o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy Pani Premier poprze przygotowany przez PZD projekt nowelizacji ustawy?

Czy widzi Pani potrzebę niezwłocznego uregulowania prawnego w sprawie altan działkowych?

Jakie zmiany planuje wprowadzić Pani Resort w poruszonej kwestii?

Z poważaniem

Zbigniew Chmielowiec

Poseł na Sejm RP

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 6

Wczoraj 191

W tygodniu 767

W miesiącu 4390

Wszystkich 335455

Kubik-Rubik Joomla! Extensions