Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Blisko 600 działkowców z całej Polski przyjechało w dniu 6 września do Warszawy, by wspólnie świętować kolejne już Krajowe Dni Działkowca. Rok temu nikt nie miał pewności, że działkowcy będą mogli spotkać się ponownie z okazji tego wielkiego święta.

Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich użytkowników działek uchwalona została nowa ustawa o ROD, która jest gwarantem dalszego istnienia ogrodów działkowych w Polsce.

Uroczystego otwarcia Krajowych Dni Działkowca dokonał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który w pierwszych swoich słowach podziękował działkowcom za aktywność i zaangażowanie, które po raz kolejny okazały się kluczem do wspólnego sukcesu. "Dotychczas osiągnęliśmy bardzo dużo i nikt nie może tego podważyć. To, że możemy być dzisiaj razem i wspólnie świętować też to potwierdza. Mam nadzieję, że tegoroczne Dni Działkowca dodadzą nam sił. Są bowiem  kolejnym potwierdzeniem naszej siły i solidarności, które od zawsze były naszą mocną stroną.  Musimy pamiętać, że wszyscy razem i każdy z nas z osobna przyczyniamy się do tego, by ogrody działkowe zachowane zostały dla przyszłych pokoleń"- podkreślał  Prezes PZD.

Następnie odbyło się uroczyste wprowadzenie sztandarów reprezentujących wszystkie Okręgowe Zarządy oraz odśpiewany został hymn "Zielona Rzeczpospolita".

Wszystkich działkowców uroczyście powitał Prezes ROD "Rakowiec" Ryszard Niedbała, który po raz trzeci gościł w swoim ogrodzie działkowców z okazji święta Krajowych Dni Działkowca. Prezes przypomniał, że jego ogród istnieje od 1927 roku. Przez ten cały czas nie brakowało wielu trudnych momentów, ale działkowcy pokonali je wspólnymi siłami,  dzięki czemu kilka pokoleń działkowców, a także okoliczni mieszkańcy, mogą cieszyć się urokami Rakowca.

Działkowcy pracują, ale i świętują

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki przypomniał, że Krajowe Dni Działkowca to wielkie święto plonów, które ma długoletnią tradycję. Podobne imprezy organizowane są w ogrodach w całej Polsce, a  także w całej  Europie. Święto to stwarza doskonałą okazję do tego, by działkowcy mogli się spotkać i wspólnie cieszyć się z tego, co dają ogrody działkowe.

Prezes PZD podkreślił, że tegoroczne Dni Działkowca są z pewnością wyjątkowe, podobnie jak cały miniony rok w którym działkowcy skupieni byli przede wszystkim na walce o obywatelski projekt ustawy o ROD. Ich działania zostały jednak zwieńczone dużym sukcesem, dlatego tegoroczne Dni Działkowca stwarzają wyjątkową okazję do świętowania.

"Możemy być dumni, że jesteśmy działkowcami, bo nie ma w Polsce organizacji, która potrafiłaby się zmobilizować w trudnych momentach tak jak my. Cieszę się, że jesteśmy dziś tu razem, bo ostatni rok pokazał, że mamy realne powody do tego, by dziś być tu razem i wspólnie cieszyć się świętem wszystkich działkowców"- mówił Prezes PZD .

Eugeniusz Kondracki podkreślił, że walka o nową ustawę działkową nie była łatwa, jednak zakończyła się olbrzymim sukcesem. - Jestem dumny z tej ustawy i wiem, że Państwo też jesteście dumni, bo to wynik naszej wspólnej działalności i walki. Dlatego musimy utrzymać w mocy zapisy tej ustawy. Prawo jest prawem, a ustawa jest ustawą i trzeba ją realizować i wdrażać na ile to możliwe i na ile się da.

Razem walczymy o lepsze jutro

Prezes podkreślił, że z niepokojem przyjął wystąpienie Związku Miast Polskich, który jeszcze w grudniu ubiegłego roku zgłosił zastrzeżenia co do jej konstytucyjności. Wystąpienie to wywołało też prawdziwą burzę wśród działkowców, którzy swój sprzeciw wyrazili w setkach stanowisk skierowanych do prezesa ZMP Ryszarda Grobelnego. Prezes Kondracki wyraził uznanie dla działkowców za ich determinację i mobilizację jaką się wykazali. Efektem tego jest bowiem porozumienie, jakie strony zawarły 28 lipca br. Zgodnie z nim Związek Miast Polskich wycofał swoje zastrzeżenia do nowej ustawy działkowej oraz  zadeklarował współpracę z Polskim Związkiem Działkowców i działkowcami.

Prezes PZD odniósł się także do styczniowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który pod znakiem zapytania postawił legalność, a więc i dalsze istnienie niemal wszystkich altan w ROD. W odpowiedzi na to Związek opracował projekt ustawy nowelizującej prawo i w efekcie gwarantującej spokój działkowcom. Obecnie trwa akcja zbierania podpisów pod projektem. Na ten moment jest ich 250 tysięcy, jednak - jak mówił Prezes PZD-  do zakończenia akcji pozostało 43 dni, dlatego warto dobrze wykorzystać ten czas. Każdy podpis ma bowiem znaczenie i przyczynia się do ostatecznego sukcesu wszystkich działkowców. "Musimy bowiem pamiętać, że im większym poparciem cieszy się jakaś inicjatywa, tym większe szanse na jej przyjęcie  w Sejmie. To od nas zależy czy uda nam się powtórzyć sukces związany ze zbieraniem podpisów pod projektem obywatelskim. Sukces jest rękach nas wszystkich. Trzeba nadal walczyć. Ale w tą walkę musi włączyć się każdy" – mówił prezes PZD.

Prezes Kondracki podziękował wszystkim, którzy od wielu miesięcy dają wyraz swojego poparcia dla działań Związku, śląc tysiące listów, a także zbierając podpisy pod projektem obywatelskim, który ma dostosować definicję altany do orzeczenia wydanego przez NSA, a tym samym obronić blisko 900 tys. altan w ogrodach działkowych. - Czekaliśmy pół roku i nic się nie działo. Dlatego przygotowaliśmy ustawę nowelizującą prawo budowlane i ustawy pokrewne. Tylko ona może przywrócić spokój na działkach.

Prezes PZD wspominał także wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. – Do Pani prof. Lipowicz wystosowano kilkaset zbiorowych stanowisk, listów i wystąpień. Działkowcy dają wyraz prawdzie, piszą i proszą o zaprzestanie szkodliwych działań, gdyż wiedzą, że w całej sprawie chodzi tylko i wyłącznie o cenne tereny ogrodów działkowych – mówił. Wspominał także, że pretekstem do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko nowej ustawie działkowej były wystąpienia od stowarzyszeń ogrodowych z Krosna, Przemyśla i Krakowa. - To ewidentne wykorzystywanie pozorów, by walczyć z całą wielką organizacją działkowców, która stoi na straży praw ogrodów działkowych. Już od 25 lat ogrody działkowe są w Polsce atakowane – podkreślał Prezes Kondracki. - Trzeba nadal walczyć. Dzisiaj została nam  walka i praca. Chciałbym, by została tylko praca nad ogrodami, by ogrody były coraz piękniejsze i mogły służyć nam i całemu społeczeństwu. Aby tak było, w dużej mierzy zależy także  od nas. Życzę radosnego świętowania – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Prezes Eugeniusz Kondracki.

Solidarność aktywna działkowców

Następnie odczytany został List uczestników Krajowych Dni Działkowca do Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Działkowcy wyrazili w nim swoje zaniepokojenie i obawy, jakie w środowisku działkowców wywołują inicjatywy podejmowane przez RPO. "Apelujemy o zaprzestanie angażowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w działania wymierzone przeciwko obywatelskiej ustawie o ROD. (…) Z ubolewaniem możemy jedynie stwierdzić, że formułując krytyczne oceny na temat nowej ustawy o ROD, nie zadbała Pani o zweryfikowanie podstaw, na których zostały one oparte. W szczególności zachęcamy Panią do bliższych kontaktów z organizacją zrzeszającą ponad milion działkowców w Polsce – Polskim Związkiem Działkowców. (…) Zgodnie z ustawą to my działkowcy mamy zadecydować o przyszłości naszych ogrodów"- czytamy w stanowisku. Działkowcy wyrazili w nim też nadzieję, że  po zapoznaniu się przez RPO z całokształtem problemów, z jakimi borykają się działkowcy  zmieni ona nastawienie do obywatelskiej ustawy o ROD i wycofa się z inicjatyw, które tak bardzo zaniepokoiły działkowców. Pod listem tym podpisało się blisko 600 uczestników Krajowych Dni Działkowca.

Następnie odczytano Apel w którym zwrócono się do wszystkich Działkowców i Zarządów ROD o kontynuowanie solidarnej ochrony wspólnych praw użytkowników działek i nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ponieważ  nieprzyjaznym działkowcom środowiskom wciąż zależy na przejęciu terenów ogrodów działkowych, wszyscy działkowcy muszą nadal się bronić. Musimy być zwarci i zintegrowani, bo jak pokazuje historia od zawsze był to klucz do naszego sukcesu. Pamiętajmy, że solidarność jest dobra, ale solidarność aktywna jeszcze lepsza”- czytamy w apelu. Apel został przyjęty przez aklamację, a dodatkowym znakiem poparcia był łańcuch połączonych dłoni  wszystkich uczestników Krajowych Dni Działkowca, symbolizujący solidarność i integrację.

Wystąpienia gości

Głos zabrał także minister Jerzy Pietrewicz z Ministerstwa Gospodarki, który przybył w imieniu wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Jak mówił, nie dziwi się działkowcom, że bronią swoich działek tak konsekwentnie, bo na ich dzisiejszy kształt składa się praca kilku pokoleń Polaków. Jerzy Pietrewicz zapewnił w imieniu wicepremiera, że działkowcy mogą być spokojni o swoje altany, bo sprawa ta z całą pewnością zakończy się na ich korzyść. Zaznaczył także, że Krajowe Dni Działkowca są znakomitą okazją by podziękować tym wszystkim którzy z dużą determinacją walczą o ogrody działkowe, które są ważnym ubogaceniem naszych miast. Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki złożył także na ręce Prezesa OZD list z gratulacjami od  wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Gościem Krajowych Dni Działkowca był także poseł Dariusz Dziadzio. – "Pamiętam, jak wyjątkowo trudne były prace nad ustawą o ogrodach działkowych. Niestety wszystko wskazuje na to, że działkowcy będą musieli w najbliższym czasie stoczyć kolejną walkę w Sejmie. Tym razem o altany." Jednak - jak zapewniał poseł Dziadzio - działkowcy mogą liczyć na jego wsparcie i poparcie, tak, by i ta ustawa zapewniła  wszystkim działkowcom bezpieczeństwo funkcjonowania na działce.

Odczytane zostały także listy gratulacyjne od Ministra Rozwoju Rolnictwa i Wsi Marka Sawickiego, który gratulował działkowcom odznaczonym w krajowych konkursach oraz złożył podziękowania dla PZD za kształtowanie i rozwój ogrodów i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Listy przesłali także – poseł Stanisław Kalemba, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący OPZZ Jan Guz.

 

Nagrodzeni za pracę na rzecz ogrodów

Dużą część uroczystości poświęcono na przyznanie odznaczeń związkowych, wręczenie nagród i dyplomów laureatów  konkursu ROD Roku 2014, Wzorowa Działka Roku 2014r. Nagrodzeni zostali także laureaci konkursów koszy dożynkowych, działkowych wypieków oraz win i nalewek. Prezydium KR PZD przyznało również odznaczenia działkowcom i działaczom za zasługi dla PZD, a także zaszczytną  złotą odznakę zasłużonego działkowca za aktywną działalność społeczną.

Atmosfera, jaka towarzyszyła Krajowym Dniom Działkowca na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników tego święta. Było radośnie, gwarno, a także uroczyście. Wyróżnieni i nagrodzeni cennymi nagrodami działkowcy, zarządy i ogrody nabrali nowych sił do podejmowania kolejnych wyzwań i wysiłków na rzecz budowania i rozwoju ogrodów działkowych. Ci, którzy przyjechali z całej Polski, by wspólnie z innymi działkowcami świętować i cieszyć się wspólnym sukcesem ogrodów, działkowców i Polskiego Związku Działkowców, podkreślali, że jest to święto wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Krajowe Dni Działkowca były także znakomicie zorganizowane. Było wspólne ucztowanie i biesiadowanie, był śmiech, rozmowy, muzyka i tańce. Każdy uczestnik tego święta opuszczał bramy warszawskiego ogrodu Rakowiec z uśmiechem na twarzy i obietnicą powrotu na wspólne świętowanie za rok.

A wszystko to odbywało się w ROD "Rakowiec", który w konkursie ROD ROKU 2014 zyskał tytuł "Najlepszy ROD 2014" w Polsce.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 173

Wczoraj 149

W tygodniu 173

W miesiącu 2717

Wszystkich 409272

Kubik-Rubik Joomla! Extensions