Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Jak co roku, w dniu 27 marca 2013 roku w siedzibie OZ PZD w Szczecinie, odbyła się narada Komisji ds. Oświaty i Szkolenia oraz instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD (krajowych i okręgowych). Uczestniczyło w niej 19 osób.

Obrady otworzył dyrektor biura OZ PZD, przewodniczący Komisji ds. Oświaty i Szkolenia w Szczecinie - Pan Tomasz Olkuski. Przedstawił tematykę oraz podkreślił rolę społecznej służby instruktorskiej. Omówił bieżące cele Okręgowego Zarządu, poinformował o zgłoszeniu przez Platformę Obywatelską projektu ustawy o ogrodach działkowych do laski marszałkowskiej.

Następnie Pan Michał Tera (prawnik) przedstawił szczegółowo projekt PO. Każdy z uczestników otrzymał, przygotowany przez zespół prawników Krajowej Rady PZD, materiał w którym porównany został obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z poselskim projektem ustawy Platformy Obywatelskiej. Instruktorzy oraz członkowie Komisji ds. Oświaty i Szkolenia stanowczo nie zgadzają się z prezentowanymi rozwiązaniami PO, gdyż doprowadzą one do podzielenia ich środowiska, przez co ułatwi się likwidowanie ogrodów i rozkradanie majątku działkowców, na który wspólnie tak ciężko zapracowali. Zwrócili się z apelem do Posłów ze wszystkich partii wchodzących w skład Sejmu RP, aby w pierwszym czytaniu projektu przedstawionego przez Platformę Obywatelską, odrzucili go jako akt nie spełniający woli i oczekiwań miliona rodzin w Polsce.

Instruktorów swoją obecnością zaszczycił Prezes OZ PZD w Szczecinie - Pan Tadeusz Jarzębak, który uzupełnił wypowiedzi swoich poprzedników. Omówił zadania jakie stoją przed Związkiem na progu obecnej kampanii sprawozdawczej w rodzinnych ogrodach działkowych. W swoim wystąpieniu bardzo obszernie przedstawił aktualną sytuację działkowców i Związku, wynikającą ze zmian spowodowanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego i złożeniem do Marszałka Sejmu RP obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Jednym z głównych tematów narady był przegląd zagospodarowania i modernizacji ROD oraz działek. Tematyka związana z elementami zagospodarowania działek podejmowana była wielokrotnie przez OZ PZD w Szczecinie. Pani Alicja Nowak - instruktor ogrodniczy OZ PZD w Szczecinie, przedstawiła realizację programu „ Modernizacja działek” w naszym Okręgu. Omówiła metodykę, zadania dla służb ogrodniczych, terminarz działań w bieżącym roku. Wyznaczeni zostali koordynatorzy, którzy będą nadzorować przebieg przeglądów w ROD.

Pan dr Piotr Szarek - instruktor ogrodniczy OZ PZD w Szczecinie, przedstawił szczegółowo sprawozdanie z działalności oświatowej szczecińskiego okręgu PZD za 2012 rok. Zapoznał działkowców z planowanymi zadaniami w dziedzinie oświaty, organizowanymi konkursami przez Krajową Radę PZD oraz OZ PZD w Szczecinie. Omówił aktualny stan, a potrzeby działalności szkoleniowej i instruktażowej. Zachęcił uczestników do reprezentowania Związku i ogrodów na odbywających się w tym roku kiermaszach i targach ogrodniczych na terenie działania Okręgu Szczecińskiego (MTS, Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach”, Platany, Cuma i Jarmark Jakubowy).

Prezes Okręgowego Zarządu na zakończenie podziękował wszystkim uczestnikom narady. Wręczył podziękowania za aktywne zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ROD. Wyraził słowa uznania dla osób, które pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, kontynuowały akcję zbierania podpisów.

Każdy z uczestników narady otrzymał zestaw książek przydatnych podczas modernizacji działek. Wszyscy życzyli sobie nawzajem wspaniałych świąt Wielkiej Nocy i żywili nadzieję, że spotkania takie będą kontynuowane w przyszłości.

 

Apel instruktorów SSI PZD OZ Szczecin - czytaj...

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 2

Wczoraj 102

W tygodniu 2

W miesiącu 104

Wszystkich 469313

Kubik-Rubik Joomla! Extensions