Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Ciekawostki

ciekawostki

Kalendarz biodynamiczny ogrodnika — czerwiec 2024. Co ciąć, siać i sadzić w czerwcu?

Pracy w ogrodzie w czerwcu nie brakuje, choć jest jej znacznie mniej niż w kwietniu czy w maju. To dobra wiadomość dla osób, które pragną nieco odpocząć. Jednak rośliny wciąż się rozwijają i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się, co ciąć, siać i sadzić w czerwcu? Jak zaplanować prace w ogrodzie, aby mieć czas na relaks? Pomoże w tym kalendarz biodynamiczny ogrodnika na czerwiec 2024!

Według kalendarza biodynamicznego rozwój roślin zależy od fazy księżyca. Jak to wygląda w czerwcu? Najbardziej sprzyjający okres dla gatunków, których plonem ma być:

 • owoc lub nasiona przypada na 3-5 czerwca, 11-13 czerwca, 21-23 czerwca oraz 30 czerwca,
 • korzeń trwa od 5 do 7 czerwca, od 13 do 16 czerwca oraz od 23 do 26 czerwca,
 • liść lub łodyga przypada na 1-3 czerwca, 9-11 czerwca, 18-21 czerwca oraz 28-30 czerwca,
 • kwiat to 1 czerwca, 7-9 czerwca, 16-18 czerwca oraz 26-28 czerwca.

W tym czasie rośliny mają największy wzrost i wyglądają najpiękniej.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — prace w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak zaplanować prace w ogrodzie, aby wszystkim się zająć, a przy tym nie spędzać całego czasu poza domem? Może w tym pomóc kalendarz biodynamiczny czerwiec 2023. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące tego, kiedy jest dobry czas na:

 • podlewanie zarówno roślin na zewnątrz, jak i tych w domu,
 • nawożenie,
 • siew i sadzenie różnorodnych gatunków kwiatów, warzyw, ziół, krzewów czy drzew,
 • usuwanie chwastów,
 • koszenie trawnika,
 • zbieranie i konserwowanie owoców,
 • mrożenie,
 • gromadzenie i magazynowanie owoców.

Warto jednak pamiętać, że w kalendarzu biodynamicznym znajdują się również wskazówki, kiedy nie warto wykonywać poszczególnych prac. Może się zdarzyć, że np. zbiory zgromadzone w nieodpowiednim czasie będą się psuły szybciej niż te pozyskane w dobrym momencie. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z planem prac na czerwiec 2024.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — kiedy siać i sadzić rośliny

W kalendarzu biodynamicznym rośliny zostały podzielone na cztery kategorie ze względu na to, co jest ich zbiorem. Wyróżnia się warzywa: korzeniowe, kwitnące, liściaste i owocujące. Optymalne okresy ich siania i sadzenia się różnią. Tak więc korzystny czas na zajmowanie się roślinami, których plonem jest:

 • korzeń – ma miejsce 5, 6, 14 i 15 czerwca,
 • kwiat – wypada 26 i 27 czerwca,
 • liść lub łodyga – trwa 1, 2, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca,
 • owoc – przypada na 3, 21 i 22 czerwca.

Zastanawiasz się, jakie warzywa czy kwiaty można jeszcze umieszczać w gruncie w tym miesiącu? Z powodzeniem możesz siać sałatę i rzodkiewkę, ale tylko odmiany letnie. Nie będą wybijać w kwiatostany, dzięki czemu będzie można je zjeść. Warto także rozsypać nasiona ogórków, aby cieszyć się plonami nawet do przymrozków.

Do gruntu w czerwcu powinny trafić ostatnie rozsady:

 • pomidorów, 
 • papryk, 
 • porów późnych, 
 • fasoli,
 • kapusty i wielu innych roślin, które dadzą plon do jesieni.

Jeśli nie umieścisz ich w ziemi na czas, możesz opóźnić owocowanie. 

W tym miesiącu można także siać kwiaty dwuletnie, np. goździki. Zdążą urosnąć przed nadejściem zimy i następnego roku wydadzą piękne kwiaty.

Kiedy podlewać rośliny według kalendarza biodynamicznego na czerwiec 2023?

Kalendarz biodynamiczny wskazuje nie tylko optymalny czas na sianie czy sadzenie, ale także na podlewanie roślin w ogrodzie. Według tej metody korzystny okres na nawadnianie gleby przypada 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca.

Jednocześnie warto pamiętać o nieodpowiednich dniach na podlewanie. Mają one miejsce 7, 8, 16, 17, 26 i 27 czerwca. Jeśli będziesz nawadniać rośliny w tych okresach, istnieje ryzyko, że na okazach pojawią się szkodniki. Dlatego lepiej wstrzymać się wówczas z podlewaniem.

Kiedy kosić trawnik w czerwcu 2024?

Pielęgnacja trawnika w czerwcu jest wręcz obowiązkowa. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi trawy, która w krótkim czasie może osiągnąć imponujące wymiary. Aby temu zapobiec i utrzymać równy oraz gęsty zielony dywan wokół domu, trzeba regularnie go przycinać.

Najlepiej to robić 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 lub 30 czerwca. Koszenie w te dni może sprawić, że trawnik będzie odrastać wolniej, a więc będziesz mieć niej pracy nad nim.

Warto jednak pamiętać, aby dostosować termin koszenia do warunków, które panują na zewnątrz. Najlepiej ścinać trawę rano, wieczorem lub opcjonalnie późnym popołudniem. W tym czasie źdźbła są sprężyste, co ułatwia ich skracanie.

Jednocześnie warto unikać koszenia, gdy pada deszcz. Trawa będzie się przyklejać do noży, co utrudni pracę. Przed ścinaniem źdźbeł daj im czas, aby nieco obeschły.

Nie należy używać kosiarki także wtedy, gdy jest upał. Krótka trawa szybko wysycha, przez co zaczyna żółknieć i obumiera. Jeśli musisz kosić, gdy jest skwar, ustaw noże kosiarki jak najwyżej. Wysokie źdźbła pomogą zatrzymać nieco wilgoci w glebie.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — nawożenie roślin

W czerwcu obowiązkowo trzeba nawieźć warzywa, kwiaty, krzewy, a także trawnik. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej to zrobić? Najlepszy dzień na tego typu zabiegi przypada 4 czerwca. Dokarmiania roślin należy unikać 21 i 22 czerwca, ponieważ istnieje ryzyko, że preparaty doprowadzą do ich zniszczenia.

Jeśli planujesz nawozić ogród pod koniec wiosny, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni produkt.

 • Warzywnik, a także kwiaty doniczkowe najlepiej zasilić preparatem w płynie. Jest bardzo łatwy do podania, a korzenie roślin szybko absorbują zawarte w nim składniki. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na rezultaty. W przypadku roślin kwitnących i owocujących wybieraj środki, które zawierają fosfor i potas. Te substancje pobudzą okazy do rozwoju i wypuszczania kolejnych kwiatów oraz owoców.
 • Trawnik należy nawieźć preparatami z azotem. Dobrze sprawdzają się produkty w granulkach, które są powoli absorbowane przez glebę i wchłaniane przez korzenie traw. Azot pobudza rośliny do rozwoju części zielonych. Dzięki niemu trawnik może być soczyście zielony i gęsty.
 • Borówki i inne kwaśnolubne rośliny dokarm preparatami o niskim pH. Dobrze sprawdzają się granulki, jednak mogą być także produkty w płynie. Pomogą obniżyć zasadowość gleby, dzięki czemu korzenie będą mogły pobierać potrzebne składniki mineralne z ziemi. To pozytywnie przełoży się na ich kwitnienie i owocowanie.

Dobrym pomysłem jest też rozsypanie obornika granulowanego na grządkach kwiatowych, a także wokół drzew. Ten nawóz zapewni roślin dodatkowe składniki odżywcze, które wzmocnią rośliny podczas kwitnienia czy zawiązywania owoców.

Kwadra owocu. I kwadra - do pełni, czyli wtedy kiedy księżyc jest już dobrze widoczny na niebie - to najlepszy okres do siania i sadzenia warzyw, których plonem są owoce: pomidory, ogórki, cukinie, czy też rośliny strączkowe.

Kalendarz biodynamiczny wskazuje nie tylko optymalny czas na sianie czy sadzenie, ale także na podlewanie roślin w ogrodzie. Według tej metody korzystny okres na nawadnianie gleby przypada 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca. Jednocześnie warto pamiętać o nieodpowiednich dniach na podlewanie.

Kalendarz ogrodnika. Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie to jeden z najbarwniejszych miesięcy. Skrzące się kolorami rabaty, kwitnące krzewy i soczyście zielony trawnik zachwycają swoim pięknem. Aby jednak ogród w maju wyglądał kwitnąco, nie możemy zaniedbywać prac ogrodniczych, których w tym miesiącu z pewnością nam nie zabraknie. Jakie prace w ogrodzie wykonać w maju? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na maj.

  

Maj w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

  

Maj to dla wielu ogrodników ulubiony miesiąc. Gdy wiosna w pełni, można czerpać w końcu pełną radość z prac ogrodniczych i podziwiania na nowo rozkwitającej przyrody. W maju pogoda jest zwykle wyjątkowo sprzyjająca – nie brakuje ciepłych i słonecznych dni, a nie dokuczają jeszcze uciążliwe upały. W tym miesiącu średnie temperatury oscylują wokół 13℃, ale często dni są znacznie cieplejsze. 

  

Maj w ogrodzie to czas kwitnienia wielu roślin. Właśnie w tym miesiącu możemy podziwiać kwitnące rośliny wiosenne: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, sasanki, zawilce, pierwiosnki. Rozkwitają także stokrotki, bratki, begonie, bodziszki, barwinki pospolite, niecierpki, werbeny, dzwonki ogrodowe. Majowy pejzaż w ogrodzie ubarwiają obsypane kwiatami krzewy, pnącza i drzewa: glicynie, jaśminowce, kaliny koralowe, lilaki, magnolie, mahonie, pigwowce japońskie, głogi czy czeremchy. 

   

Choć w maju wciąż można usłyszeć ptasie trele, większość ptaków w tym czasie jest już pochłonięta lęgami, przez co obserwacja pierzastych gości w ogrodzie staje się utrudniona. 

  

Choć maj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych miesięcy w całym kalendarzu ogrodnika, nie brakuje w nim także pułapek. Jedną z nich jest ostatni powiew zimy, który może jeszcze zaszkodzić wiosennym roślinom i wyrządzić spore szkody w warzywniku. Z pewnością każdy ogrodnik słyszał o tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli majowych przymrozkach przypadających na połowę miesiąca (12-15 maja) . 

   

W kalendarzu ogrodnika maj to gorący czas. W tym miesiącu możemy wzbogacić nasze rabaty i posadzić nowe rośliny. Wiosną ogród i rośliny wymagają ponadto szczególnej opieki. Niezbędne jest wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych, np. regularnego nawożenia, podlewania i odchwaszczania. Nie możemy zapomnieć także o pielęgnacji trawnika. W maju w ogrodzie powinniśmy zająć się również przekwitłymi wiosennymi roślinami, by w kolejnym sezonie na nowo zachwycały swoim pięknem. Dużo pracy czeka nas ponadto w warzywniku i sadzie. W tym miesiącu warto więc wygospodarować sporo czasu na prace ogrodnicze. 

      

Jakie prace wykonać w maju w ogrodzie?

   

Do najważniejszych prac ogrodniczych w maju należą:

  

Sadzenie drzew i krzewów z pojemników

  

W maju możemy wysadzić do gruntu drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie podłoża i obfite podlewanie roślin po posadzeniu. 

  

Wysiew roślin jednorocznych i wieloletnich

  

Maj to dobry czas na wysiew bezpośrednio do gruntu roślin, które ubarwią letni pejzaż, takich jak: nasturcje, nagietki, słoneczniki, maciejki, ostróżki, groszek, goździki brodate czy malwy. 

  

Sadzenie i sianie roślin w warzywniku

  

W połowie maja, po ustaniu przymrozków, możemy wysiać do gruntu lub wysadzić rozsadę warzyw wrażliwych na mrozy. To odpowiednia pora na wysiew: rzodkiewki, kopru, późnych odmian buraków i marchwi, cukinii, kukurydzy, kabaczka, dyni oraz sadzenie: pomidorów, papryki, ogórków, selerów.

  

Sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie

  

Maj w ogrodzie to odpowiedni moment na posadzenie do gruntu roślin cebulowych niezimujących w gruncie, takich jak: dalie, pacioreczniki, mieczyki.

  

Sadzenie roślin ozdobnych

  

Jeśli chcemy ożywić nasz ogród letnimi kwiatami, w maju w ogrodzie możemy posadzić astry chińskie, lwie paszcze, kocanki, szałwie, aksamitki, cynie, petunie, lobelie, niecierpki.

  

Pielenie chwastów

     

W maju w ogrodzie nie powinniśmy zaniedbywać regularnego odchwaszczania rabat i trawnika. Szybkie usunięcie chwastów, jeszcze przed kwitnieniem i wydaniem nasion, znacznie zwiększy szansę na ich skuteczne wyeliminowanie. 

  

Zbiór warzyw 

   

Już w maju możemy cieszyć się pierwszymi warzywami spod osłon i tuneli foliowych. W tym miesiącu możemy dokonać zbioru rzodkiewki, sałaty czy cebuli. W maju zbieramy też warzywa wieloletnie np. szparagi, rabarbar.

 
- prace które powinniśmy zrobić w marcu 
W marcu powinniśmy przyciąć krzewy i drzewa owocowe. To czas na wykonanie cięcia prześwietlającego jabłoni, grusz, śliw, jeżyn, malin, porzeczek, winorośli. Marzec to też ostatni moment na przycięcie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną lub latem (np. budlei, krzewuszek, hortensji, lawendy, tawuł).
 

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodowych na kwiecień

Kwiecień w ogrodzie to czas radości dla miłośników roślin. Mamy wiosnę i coraz wyraźniej widać jak budzi się przyroda. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia wielu roślin. Nadeszła już pora aby ostro zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. Aby jak najlepiej wykorzystać kwiecień w ogrodzie koniecznie przeczytaj poniższy tekst, w którym dokładnie opisujemy najważniejsze prace ogrodnicze na kwiecień.

Warto też zauważyć, że wahania temperatury w kwietniu mogą być bardzo duże. W kwietniu 2022 r. najwyższą wartość temperatury powietrza (23,4°C) odnotowano 14 kwietnia we Wrocławiu, zaś najniższą wartość temperatury (-7,5°C) zanotowano 4 kwietnia w Zakopanem. Przygotowując się do wykonania prac ogrodniczych w kwietniu musimy zatem uwzględnić bardzo duże wahania temperatury występujące w tym miesiącu, możliwe częste przymrozki, a także dość częste opady, zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i śniegu.

Kwiecień w sadzie

 • Kończymy zimowe cięcie drzew w sadzie. Do kwietnia możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe, takich jak śliwa, morela, brzoskwinia i nektarynka.
 • Początek kwietnia to ostateczny termin aby przyciąć winorośl (opóźnienie cięcia do kwietnia ma pozytywny wpływ w miejscach szczególnie narażonych na przymrozki). Tnąc winorośl pamiętaj, iż owocuje ona na pędach jednorocznych, wyrastających z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy, zatem zabieg przeprowadź jak najszybciej.
 • Początek kwietnia to ostateczny termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy, w zależności od ich grubości, na długość 30 do 60 cm, licząc od miejsca rozgałęzienia. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, zaś górne - krótsze. Przewodnik skracamy do przeszczepienia na około 30 cm od ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia wybieramy tak, aby kora była była gładka, wolna od uszkodzeń mechanicznych i bez rozgałęzień.

Szczepienie drzew owocowych - sposoby, terminy, podkładki
Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych. Oto jak prawidłowo wykonać zabieg szczepienia drzew owocowych.

 

 

 

 

Licznik wejść

Dzisiaj 192

Wczoraj 287

W tygodniu 1544

W miesiącu 4343

Wszystkich 515088

Kubik-Rubik Joomla! Extensions