Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Ciekawostki

ciekawostki

Październik na Działce 

Październik jest miesiącem sadzenia drzew i krzewów owocowych. Drzewka posadzone jesienią zregenerują system korzeniowy przed nastaniem zimy i od wczesnej wiosny rozpoczną wegetację i zaczną rosnąć. Najlepszym terminem jest druga połowa października, aż do mrozów.

W październiku trzeba wykopać cebule i kłącza roślin, które nie są mrozoodporne i naszej zimy nie przetrwają, czyli m.in. dalie, tygrysówki, mieczyki, trytonie, frezje czy fiołki. Są też rośliny wrażliwe na zbyt niskie temperatury, ale dobrze okryte gałęziami iglaków czy liśćmi przetrwają do wiosny, 

 

Brązy, żółcie, pomarańcze i czerwienie. Październik zachwyca feerią barw. I choć smutno, że lato minęło i coraz chłodniej, to złota, polska jesień potrafi to wynagrodzić. No i oczywiście trwa raj dla grzybiarzy. A w ogrodzie to kolejny dość pracowity miesiąc. Trwają zbiory warzyw, które w kopcach lub piwnicach będą świeże całą zimę. Ale i takich, które można przetwarzać - październik to np. miesiąc kiszenia kapusty. Jabłka zimowe również zrywa się w tym miesiącu. Puste już miejsca w warzywniku trzeba przekopaćzasilić np. obornikiem albo zasiać poplon. To idealny moment na przesadzanie i sadzenie drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Ogrodnik na brak zajęć narzekać nie może.

Rośliny ozdobne

  • W październiku trzeba wykopać cebule i kłącza roślin, które nie są mrozoodporne i naszej zimy nie przetrwają, czyli m.in. dalie, tygrysówki, mieczyki, trytonie, frezje czy fiołki. Są też rośliny wrażliwe na zbyt niskie temperatury, ale dobrze okryte gałęziami iglaków czy liśćmi przetrwają do wiosny, np. cynobrówka, arisema, eukomis, galtonia czy kamasja.
  • Sadzimy cebule roślin, które zakwitną wiosną, np. tulipany, hiacynty, krokusy, narcyzy, szachownice cesarskie, cebulicy czy ozdobne czosnki. Zobacz jesienne cebulki roślin w naszym sklepie.
  • Wysiewamy rośliny jednoroczne, jeśli aura będzie sprzyjająca będzie się można cieszyć ich kwiatami już wczesną wiosną. Wysiać można m.in.: chabry, nagietek lekarski, smagliczkę nadmorską czy ostróżkę pospolitą.
  • Sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy. Jeśli były wcześniej uprawiane w donicach, to można sadzić je przez cały okres wegetacyjny, ale dla tych z odkrytymi korzeniami jesień jest momentem idealnym.
  • To czas na rozmnażanie, przesadzanie i sadzenie bylin. Rozmnażać można poprzez sadzonki wierzchołkowe lub przez podział np. kłączy. Przed zimą zdążą się dobrze ukorzenić.
  • Przygotowujemy sadzonki na wiosnę ze zdrewniałych części pędów różnych krzewów, np. róż. Pędy umieszczamy w skrzyneczce wypełnionej wilgotnym piaskiem, umieszczamy w chodnym pomieszczeniu i w ten sposób będą oczekiwały wiosny.
  • Gdy zaczynają się nocne przymrozki czas na zabezpieczenie roślin wrażliwych. Wszystkie one powinny być kopczykowane, czyli obsypane korą, trocinami, kompostem lub liśćmi w zależności od rośliny na wysokość 20-40 cm a te mające wrażliwe pędy lub rośliny młode dodatkowo zabezpieczamy słomą albo białą agrowłókniną.

Jesienne porządki w ogrodzie - o czym pamiętać?

Jesienne porządki w ogrodzie - o czym pamiętać?

Jesień to dla wielu ogrodników czas porządków w ogrodzie i przygotowywania roślin do zimowego odpoczynku. Niekiedy zdarza się, że jest nawet więcej pracy niż latem czy wiosną. Dobry ogrodnik doskonale wie jakie czynności należy wykonać jesienią aby ogród nie stracił swojego blasku i nawet wtedy prezentował się znakomicie. Poznajcie kilka ważnych czynności, które należy wykonać w ogrodzie jesienią.

Systematyczne zagrabianie liści

Zrzucanie liści przez drzewa i krzewy to jednocześnie piękno i zmora jesieni. Często trawniki pokrywają się solidną warstwą złotych i brązowych liści. Ich systematyczne usuwanie jest jedną z podstawowych prac jesiennych. Liście zagrabione z własnego ogrodu to doskonały składnik do kompostu. Należy usuwać opadłe liście tak często jak to tylko możliwe. Utrzymanie higieny w ogrodzie to mniejsze ryzyko porażenia patogenami.

Czytaj także... Kompostowanie w workach krok po kroku

Wapnowanie gleby w warzywniku

Po zebraniu wszystkich plonów z ogrodu warzywnego warto pochylić się nad glebą i wykonać kilka czynności, dzięki którym w przyszłym sezonie warzywa będą lepiej rosły. Jedną z takich prac jest wapnowanie gleby. Zabieg ten wykonuje się raz na 3-4 lata. Dzięki wapnowaniu gleba odzyskuje obojętny odczyn pH oraz dostarczane są jej mikroskładniki, np. wapń i magnez. Zwiększa to plonowanie warzyw w przyszłym roku i poprawia kondycję ogólną roślin. Do wapnowania gleby można wybrać np. dolomit lub wapno kredowe.

 

Warzywnik w okresie jesiennym można zasilić również kompostem czy obornikiem. Po dodaniu takich nawozów glebę należy przekopać. Dzięki temu ziemia zostanie lepiej napowietrzona, nastąpi wymieszanie jej z nawozami oraz pozbędziemy się larw lub jaj szkodników zimujących w glebie.

Sierpień w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe wykonujemy w sierpniu?

Sierpień w ogrodzie jest najcieplejszym miesiącem roku, choć noce zaczynają już być chłodne. W tym miesiącu nadal cieszymy się owocami lata ale musimy też zadbać o rośliny, na których zbiory już zakończono. Specjalnej troski wymagają truskawki, przycinamy drzewa wiśni i czereśni. Poznaj wszystkie najważniejsze prace ogrodnicze na sierpieńi dowiedz się co i jak robić w ogrodzie w tym miesiącu. Oto kalendarium prac ogrodniczych na sierpień!

Sierpień w ogrodzie to czas zbioru owoców na przetwory oraz cięcia wiśni i czereśni

Sierpień w sadzie

  • W sierpniu kontynuujemy letnie cięcie drzew owocowych - wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. W pierwszych dniach sierpnia przeprowadzamy cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Podczas cięcia usuwa się lub skraca silne przyrosty roczne, zasłaniające dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. Dzięki temu jabłka będą dorodniejsze. Prześwietlające cięcie wiśni i czereśni przeprowadzamy natomiast po zbiorach, z reguły w drugiej połowie sierpnia. Wycinamy cienkie gałązki, które zbytnio zagęszczają korony drzew.
  • Po zbiorze owoców wykonujemy również cięcie śliwy. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem.
  • Aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po cięciach smarujemy preparatem Funaben Plus 03 PA, maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego Topsin M 500 SC.

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnieCięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak przycinać stare czereśnie, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano. 
Więcej...

  • Zaraz po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczki, tak aby światło docierało do całego krzewu. Usunięte stare pędy niedługo zostaną zastąpione nowymi. W podobny sposób przycinamy agrest.
  • Po zbiorze tradycyjnych (nie powtarzających owocowania) malin należy usunąć wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto usunąć też nadmiar pędów, które mają owocować w roku przyszłym.
  • Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod koniec miesiąca możemy przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego.
  • Planujesz jesienią sadzenie drzew i krzewów owocowych? Warto abyś w sierpniu wysiał rośliny na zielony nawóz(np. facelię). Pozwoli to wzbogacić glebę w substancje organiczne i poprawi strukturę gleby. Dzięki temu przygotowanie gleby pod sad będzie o wiele łatwiejsze.
  • W połowie miesiąca warto założyć na pnie drzew opaski z papieru falistego lub lepowe, pozwolą one wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski zdejmiemy i zniszczymy wraz ze szkodnikami.
  • Po zakończeniu zbioru truskawek trzeba odpowiednio zadbać o te rośliny, jeżeli za rok znów chcemy cieszyć się obfitym plonem. Truskawki po zbiorach wymagają przede wszystkim odchwaszczenia i przycięcia wszystkich pędów na wysokości ok. 5 cm. Warto także rozsypać ostatnią w tym roku dawkę nawozów i zastosować oprysk, jeżeli rośliny chorowały.
  • W drugiej połowie sierpnia dojrzewają śliwki mirabelki. Są doskonałe do spożywania na surowo, ale niestety kiepsko się przechowują. Dlatego z nadmiaru owoców warto od razu po zbiorze przygotować przetwory z mirabelek.
  • Co 3 lub 4 lata powinniśmy sadzić truskawki na nowym stanowisku. Może być to miejsce, w którym wcześniej uprawialiśmy aksamitki, warzywa cebulowe, gorczycę lub rośliny motylkowe. Nie należy natomiast wybierać miejsca, w którym wcześniej uprawialiśmy pomidory. Zagon pod truskawki przygotowujemy z tygodniowym wyprzedzeniem. Glebę przekopujemy i odchwaszczamy. Tuż przed sadzeniem korzenie truskawek warto na 30 minut zanurzyć w wodzie, a po sadzeniu rośliny obficie podlewamy. Truskawki sadzone na początku sierpnia zdążą w tym sezonie się ukorzenić i zawiązać pąki kwiatowe.

Kiedy sadzić truskawkiKiedy sadzić truskawki
Truskawki to jedne z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiamy je na naszych działkach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawki. A termin ten musimy dopasować w zależności od kupowanego rodzaju sadzonek oraz sposobu uprawy. Zobacz kiedy sadzić truskawki frigo, w doniczkach, a kiedy sadzonki zielone. 
Więcej...

Sierpień w ogrodzie warzywnym

  • Sierpień w ogrodzie warzywnym jest przede wszystkim okresem zbioru wielu warzyw, min. pomidorówpaprykibakłażanaogórkakabaczka czy cukinii, a także fasoli szparagowejbrokułówkalafiora oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi.
  • Żółknienie liści ziemniaków jest sygnałem, iż ziemniaki dojrzały do zbioru. Z ziemi wyjmujemy je widłami lub motyką i pozwalamy im dobrze wyschnąć.
  • W tym miesiącu należy zakończyć zbiór ziół, takich jak tymianek i szałwia lekarska, gdyż ich pędy wymagają czasu na przygotowanie się do nadejścia zimy. Po zasuszeniu zioła należy przechowywać w dobrze zamkniętych naczyniach. Po zakończeniu zbiorów należy usunąć z ziemi i spalić pozostałości po ziołach, co pozwoli uniknąć chorób i ataków szkodników.
  • W sierpniu możemy uprawiać warzywa poplonowe na zbiór jesienny. Na początku miesiąca należy wysiać takie warzywa jak: szpinak, sałata masłowa, endywiakoper ogrodowykapusta pekińskarzodkiew i rzepa. Nieco później, w połowie miesiąca, wysiewamy nasiona roszponki i szczawiu.
  • Na początku sierpnia sadzimy również rozsadę warzyw uprawianych na zbiór jesienny. Z rozsadnika przenosimy na zagony rozsadę wczesnych odmian sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, jarmużu czy też fenkułu.
  • Do około 20-go sierpnia wskazane jest ogłowienie stożków wzrostu pędów pomidorów, papryki i dyni. W przypadku pomidorów ogławiamy tylko odmiany wysokorosnące. Zabieg ten polega na wyłamaniu stożka wzrostu rośliny nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim 2 liście. Usuwamy również pędy boczne i dolne liście pomidora. Zabiegi te wykonujemy przy pogodzie suchej, bezdeszczowej. Ogławianie sprzyja skierowaniu siły rośliny na rozwój owoców.
  • Ogławiana powinna być również brukselka. Najlepszym terminem na ogławianie brukselki jest koniec sierpnia lub początek września. Zabieg ten polega na usuwaniu pąka wierzchołkowego rośliny. Dzięki temu główki brukselki dojrzewają równomierniej. Ogławianie wykonujemy, gdy w kątach większości liści zawiązały się główki, a główki w dolnej części mają już średnicę 1,5-2cm.
  • Już od wiosny w ogrodzie warzywnym mogły pojawiać się kolejne pokolenia połyśnicy marchwianki, jednak największe szkody powodują larwy letniego pokolenia uszkadzające zewnętrzne części korzeni spichrzowych marchwi. Uszkodzenia korzeni zobaczymy we wrześniu i październiku, kiedy to larwy zaczną się wgryzać w korzenie marchwi. Aby ustalić czy połyśnica marchwianka stanowi realne zagrożenie, trzeba ustalić jej liczebność poprzez stosowanie żółto-pomarańczowych tabliczek lepowych. Jeśli na tabliczce zauważymy liczne szkodniki, to powinien pomóc oprysk naturalnym preparatem na bazie czosnku Bioczos płynny. Najlepiej jednak zapobiegać występowaniu tego szkodnika poprzez uprawę marchwi współrzędnie z innymi warzywami lub przyspieszając jej zbiór, tak aby larwy nie zdążyły się wgryźć do korzeni.

Jakie warzywa sadzić obok siebie - tabelaJakie warzywa sadzić obok siebie - tabela
To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem warzyw, które warto sadzić obok siebie. 
Więcej...

Sierpień w ogrodzie ozdobnym

  • W sieprniu możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu. Przesadzone rośliny zasilamy nawozem dla roślin iglastych. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową do iglaków, która ułatwi przyjęcie się roślin w nowym miejscu.

mikoryza w ogrodzieMikoryza w ogrodzie
Mikoryza zastosowana w ogrodzie wspomaga wzrost roślin, zwiększa ich odporność na suszę, przemarzanie i niekorzystne warunki uprawy, a także przyczynia się do obfitego kwitnienia i owocowania. Innymi słowy - to sekret pięknych i zdrowych roślin. Zobacz jak wprowadzić mikoryzę do ogrodu i jakie efekty przynoszą dostępne w sprzedaży szczepionki mikoryzowe dla roślin ogrodowych. 
Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone jesieniąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. 
Więcej...

  • Aby lawenda dobrze się krzewiła i zachowała zwarty pokrój, skracamy do połowy długości jej pędy. Takie przycinanie lawendy trzeba wykonywać co roku.
  • Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.
  • Wykonujemy cięcie żywopłotów. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników - jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.
  • Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
  • Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.
  • Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździka brodatego. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malwy ogrodowej, dziewanny i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.
  • Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. Pamiętajmy aby rośliny te odmłodzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.
  • Należy doglądać astry jesienne. Jeżeli zaatakował je mączniak prawdziwy, należy zastosować preparaty siarkowe lub fungicydy.
  • Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny. Choroba ta objawia się żółknięciem i opadaniem igieł sosny. W takim wypadku rośliny spryskujemy środkami grzybobójczymi w odstępach dziesięciodniowych aż do końca sierpnia. Jeżeli nie chcemy stosować chemii, przydatny będzie biopreparat Biosept Active. Pamiętajmy też aby opadłe igły usuwać i palić. Podczas podlewania roślin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebę.
  • Na modrzewiach mogą się natomiast pojawić mszyce z rodziny ochojnikowatych. Zaobserwujemy wówczas na roślinach narośla, przypominające szyszki, tzw. galasy. Galasy trzeba usuwać zanim się otworzą.

choroby i szkodniki iglakówChoroby i szkodniki iglaków
Choroby iglaków i szkodniki najczęściej atakują rośliny zaniedbane ale mogą porażać też iglaki właściwie pielęgnowane. Zobacz co zrobić gdy występuje opadanie lub brązowienie igieł, na iglakach pojawiają się przebarwienia lub zniekształcenia pędów, zauważymy szkodniki iglaków takie jak mszyce czy przędziorek. Oto jak rozpoznać i zwalczać najczęściej występujące choroby i szkodniki iglaków. 
Więcej...

Kwiaty w domu, balkony i tarasy

  • Ponieważ na skutek podlewania ziemia w skrzynkach balkonowych i pojemnikach staje się zwarta i słabo przepuszczalna, spulchniamy jej górną warstwę małymi grabkami lub widełkami. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić płyciej położonych korzeni roślin.
  • Na liściach roślin rosnących pod osłonami przeciwdeszczowymi często osiada kurz. Aby się go pozbyć delikatnie spryskujemy rośliny wodą, a jeżeli nie lubią one zraszania, kurz osiadający na liściach należy zdmuchnąć lub delikatnie oczyścić szczotką z miękkim włosem.
  • Przycinamy zbyt wybujałe pędy kwiatów na balkonach i tarasach, dzięki czemu rośliny będą mogły zakwitnąć ponownie bardziej bujnie.
  • Sierpień jest dobrym okresem aby zrobić sadzonki pelargonii. Otrzymane sadzonki przechowujemy w doniczkach do maja następnego roku, kiedy będzie można je wysadzić na zewnątrz.

Trawnik w sierpniu

  • Jeżeli chcemy wykonać zakładanie trawnika z siewu, to właśnie nadszedł dobry moment aby to zrobić. Przed zasianiem glebę należy przekopać i wyrównać grabiami. Więcej na ten temat piszemy w artykule Kiedy zakładać trawnik z siewu? Jesień lepsza niż wiosna!
  • Nie zapominajmy o koszeniu trawnika latem. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho - kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy.
  • Kończymy nawożenie trawnika nawozami azotowymi. Dalsze nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę. W tym miesiącu można już natomiast wysiać na trawie nawozy jesienne niezawierające azotu, za to bogate w inne składniki pomagające przygotować trawnik do zimy

 

 Kalendarz biodynamiczny ogrodnika — czerwiec 2024. Co ciąć, siać i sadzić w czerwcu?

Pracy w ogrodzie w czerwcu nie brakuje, choć jest jej znacznie mniej niż w kwietniu czy w maju. To dobra wiadomość dla osób, które pragną nieco odpocząć. Jednak rośliny wciąż się rozwijają i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się, co ciąć, siać i sadzić w czerwcu? Jak zaplanować prace w ogrodzie, aby mieć czas na relaks? Pomoże w tym kalendarz biodynamiczny ogrodnika na czerwiec 2024!

Według kalendarza biodynamicznego rozwój roślin zależy od fazy księżyca. Jak to wygląda w czerwcu? Najbardziej sprzyjający okres dla gatunków, których plonem ma być:

  • owoc lub nasiona przypada na 3-5 czerwca, 11-13 czerwca, 21-23 czerwca oraz 30 czerwca,
  • korzeń trwa od 5 do 7 czerwca, od 13 do 16 czerwca oraz od 23 do 26 czerwca,
  • liść lub łodyga przypada na 1-3 czerwca, 9-11 czerwca, 18-21 czerwca oraz 28-30 czerwca,
  • kwiat to 1 czerwca, 7-9 czerwca, 16-18 czerwca oraz 26-28 czerwca.

W tym czasie rośliny mają największy wzrost i wyglądają najpiękniej.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — prace w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak zaplanować prace w ogrodzie, aby wszystkim się zająć, a przy tym nie spędzać całego czasu poza domem? Może w tym pomóc kalendarz biodynamiczny czerwiec 2023. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące tego, kiedy jest dobry czas na:

  • podlewanie zarówno roślin na zewnątrz, jak i tych w domu,
  • nawożenie,
  • siew i sadzenie różnorodnych gatunków kwiatów, warzyw, ziół, krzewów czy drzew,
  • usuwanie chwastów,
  • koszenie trawnika,
  • zbieranie i konserwowanie owoców,
  • mrożenie,
  • gromadzenie i magazynowanie owoców.

Warto jednak pamiętać, że w kalendarzu biodynamicznym znajdują się również wskazówki, kiedy nie warto wykonywać poszczególnych prac. Może się zdarzyć, że np. zbiory zgromadzone w nieodpowiednim czasie będą się psuły szybciej niż te pozyskane w dobrym momencie. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z planem prac na czerwiec 2024.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — kiedy siać i sadzić rośliny

W kalendarzu biodynamicznym rośliny zostały podzielone na cztery kategorie ze względu na to, co jest ich zbiorem. Wyróżnia się warzywa: korzeniowe, kwitnące, liściaste i owocujące. Optymalne okresy ich siania i sadzenia się różnią. Tak więc korzystny czas na zajmowanie się roślinami, których plonem jest:

  • korzeń – ma miejsce 5, 6, 14 i 15 czerwca,
  • kwiat – wypada 26 i 27 czerwca,
  • liść lub łodyga – trwa 1, 2, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca,
  • owoc – przypada na 3, 21 i 22 czerwca.

Zastanawiasz się, jakie warzywa czy kwiaty można jeszcze umieszczać w gruncie w tym miesiącu? Z powodzeniem możesz siać sałatę i rzodkiewkę, ale tylko odmiany letnie. Nie będą wybijać w kwiatostany, dzięki czemu będzie można je zjeść. Warto także rozsypać nasiona ogórków, aby cieszyć się plonami nawet do przymrozków.

Do gruntu w czerwcu powinny trafić ostatnie rozsady:

  • pomidorów, 
  • papryk, 
  • porów późnych, 
  • fasoli,
  • kapusty i wielu innych roślin, które dadzą plon do jesieni.

Jeśli nie umieścisz ich w ziemi na czas, możesz opóźnić owocowanie. 

W tym miesiącu można także siać kwiaty dwuletnie, np. goździki. Zdążą urosnąć przed nadejściem zimy i następnego roku wydadzą piękne kwiaty.

Kiedy podlewać rośliny według kalendarza biodynamicznego na czerwiec 2023?

Kalendarz biodynamiczny wskazuje nie tylko optymalny czas na sianie czy sadzenie, ale także na podlewanie roślin w ogrodzie. Według tej metody korzystny okres na nawadnianie gleby przypada 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca.

Jednocześnie warto pamiętać o nieodpowiednich dniach na podlewanie. Mają one miejsce 7, 8, 16, 17, 26 i 27 czerwca. Jeśli będziesz nawadniać rośliny w tych okresach, istnieje ryzyko, że na okazach pojawią się szkodniki. Dlatego lepiej wstrzymać się wówczas z podlewaniem.

Kiedy kosić trawnik w czerwcu 2024?

Pielęgnacja trawnika w czerwcu jest wręcz obowiązkowa. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi trawy, która w krótkim czasie może osiągnąć imponujące wymiary. Aby temu zapobiec i utrzymać równy oraz gęsty zielony dywan wokół domu, trzeba regularnie go przycinać.

Najlepiej to robić 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 lub 30 czerwca. Koszenie w te dni może sprawić, że trawnik będzie odrastać wolniej, a więc będziesz mieć niej pracy nad nim.

Warto jednak pamiętać, aby dostosować termin koszenia do warunków, które panują na zewnątrz. Najlepiej ścinać trawę rano, wieczorem lub opcjonalnie późnym popołudniem. W tym czasie źdźbła są sprężyste, co ułatwia ich skracanie.

Jednocześnie warto unikać koszenia, gdy pada deszcz. Trawa będzie się przyklejać do noży, co utrudni pracę. Przed ścinaniem źdźbeł daj im czas, aby nieco obeschły.

Nie należy używać kosiarki także wtedy, gdy jest upał. Krótka trawa szybko wysycha, przez co zaczyna żółknieć i obumiera. Jeśli musisz kosić, gdy jest skwar, ustaw noże kosiarki jak najwyżej. Wysokie źdźbła pomogą zatrzymać nieco wilgoci w glebie.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — nawożenie roślin

W czerwcu obowiązkowo trzeba nawieźć warzywa, kwiaty, krzewy, a także trawnik. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej to zrobić? Najlepszy dzień na tego typu zabiegi przypada 4 czerwca. Dokarmiania roślin należy unikać 21 i 22 czerwca, ponieważ istnieje ryzyko, że preparaty doprowadzą do ich zniszczenia.

Jeśli planujesz nawozić ogród pod koniec wiosny, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni produkt.

  • Warzywnik, a także kwiaty doniczkowe najlepiej zasilić preparatem w płynie. Jest bardzo łatwy do podania, a korzenie roślin szybko absorbują zawarte w nim składniki. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na rezultaty. W przypadku roślin kwitnących i owocujących wybieraj środki, które zawierają fosfor i potas. Te substancje pobudzą okazy do rozwoju i wypuszczania kolejnych kwiatów oraz owoców.
  • Trawnik należy nawieźć preparatami z azotem. Dobrze sprawdzają się produkty w granulkach, które są powoli absorbowane przez glebę i wchłaniane przez korzenie traw. Azot pobudza rośliny do rozwoju części zielonych. Dzięki niemu trawnik może być soczyście zielony i gęsty.
  • Borówki i inne kwaśnolubne rośliny dokarm preparatami o niskim pH. Dobrze sprawdzają się granulki, jednak mogą być także produkty w płynie. Pomogą obniżyć zasadowość gleby, dzięki czemu korzenie będą mogły pobierać potrzebne składniki mineralne z ziemi. To pozytywnie przełoży się na ich kwitnienie i owocowanie.

Dobrym pomysłem jest też rozsypanie obornika granulowanego na grządkach kwiatowych, a także wokół drzew. Ten nawóz zapewni roślin dodatkowe składniki odżywcze, które wzmocnią rośliny podczas kwitnienia czy zawiązywania owoców.

Kwadra owocu. I kwadra - do pełni, czyli wtedy kiedy księżyc jest już dobrze widoczny na niebie - to najlepszy okres do siania i sadzenia warzyw, których plonem są owoce: pomidory, ogórki, cukinie, czy też rośliny strączkowe.

Kalendarz biodynamiczny wskazuje nie tylko optymalny czas na sianie czy sadzenie, ale także na podlewanie roślin w ogrodzie. Według tej metody korzystny okres na nawadnianie gleby przypada 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca. Jednocześnie warto pamiętać o nieodpowiednich dniach na podlewanie.

Kalendarz ogrodnika. Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie to jeden z najbarwniejszych miesięcy. Skrzące się kolorami rabaty, kwitnące krzewy i soczyście zielony trawnik zachwycają swoim pięknem. Aby jednak ogród w maju wyglądał kwitnąco, nie możemy zaniedbywać prac ogrodniczych, których w tym miesiącu z pewnością nam nie zabraknie. Jakie prace w ogrodzie wykonać w maju? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na maj.

  

Maj w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

  

Maj to dla wielu ogrodników ulubiony miesiąc. Gdy wiosna w pełni, można czerpać w końcu pełną radość z prac ogrodniczych i podziwiania na nowo rozkwitającej przyrody. W maju pogoda jest zwykle wyjątkowo sprzyjająca – nie brakuje ciepłych i słonecznych dni, a nie dokuczają jeszcze uciążliwe upały. W tym miesiącu średnie temperatury oscylują wokół 13℃, ale często dni są znacznie cieplejsze. 

  

Maj w ogrodzie to czas kwitnienia wielu roślin. Właśnie w tym miesiącu możemy podziwiać kwitnące rośliny wiosenne: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, sasanki, zawilce, pierwiosnki. Rozkwitają także stokrotki, bratki, begonie, bodziszki, barwinki pospolite, niecierpki, werbeny, dzwonki ogrodowe. Majowy pejzaż w ogrodzie ubarwiają obsypane kwiatami krzewy, pnącza i drzewa: glicynie, jaśminowce, kaliny koralowe, lilaki, magnolie, mahonie, pigwowce japońskie, głogi czy czeremchy. 

   

Choć w maju wciąż można usłyszeć ptasie trele, większość ptaków w tym czasie jest już pochłonięta lęgami, przez co obserwacja pierzastych gości w ogrodzie staje się utrudniona. 

  

Choć maj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych miesięcy w całym kalendarzu ogrodnika, nie brakuje w nim także pułapek. Jedną z nich jest ostatni powiew zimy, który może jeszcze zaszkodzić wiosennym roślinom i wyrządzić spore szkody w warzywniku. Z pewnością każdy ogrodnik słyszał o tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli majowych przymrozkach przypadających na połowę miesiąca (12-15 maja) . 

   

W kalendarzu ogrodnika maj to gorący czas. W tym miesiącu możemy wzbogacić nasze rabaty i posadzić nowe rośliny. Wiosną ogród i rośliny wymagają ponadto szczególnej opieki. Niezbędne jest wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych, np. regularnego nawożenia, podlewania i odchwaszczania. Nie możemy zapomnieć także o pielęgnacji trawnika. W maju w ogrodzie powinniśmy zająć się również przekwitłymi wiosennymi roślinami, by w kolejnym sezonie na nowo zachwycały swoim pięknem. Dużo pracy czeka nas ponadto w warzywniku i sadzie. W tym miesiącu warto więc wygospodarować sporo czasu na prace ogrodnicze. 

      

Jakie prace wykonać w maju w ogrodzie?

   

Do najważniejszych prac ogrodniczych w maju należą:

  

Sadzenie drzew i krzewów z pojemników

  

W maju możemy wysadzić do gruntu drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie podłoża i obfite podlewanie roślin po posadzeniu. 

  

Wysiew roślin jednorocznych i wieloletnich

  

Maj to dobry czas na wysiew bezpośrednio do gruntu roślin, które ubarwią letni pejzaż, takich jak: nasturcje, nagietki, słoneczniki, maciejki, ostróżki, groszek, goździki brodate czy malwy. 

  

Sadzenie i sianie roślin w warzywniku

  

W połowie maja, po ustaniu przymrozków, możemy wysiać do gruntu lub wysadzić rozsadę warzyw wrażliwych na mrozy. To odpowiednia pora na wysiew: rzodkiewki, kopru, późnych odmian buraków i marchwi, cukinii, kukurydzy, kabaczka, dyni oraz sadzenie: pomidorów, papryki, ogórków, selerów.

  

Sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie

  

Maj w ogrodzie to odpowiedni moment na posadzenie do gruntu roślin cebulowych niezimujących w gruncie, takich jak: dalie, pacioreczniki, mieczyki.

  

Sadzenie roślin ozdobnych

  

Jeśli chcemy ożywić nasz ogród letnimi kwiatami, w maju w ogrodzie możemy posadzić astry chińskie, lwie paszcze, kocanki, szałwie, aksamitki, cynie, petunie, lobelie, niecierpki.

  

Pielenie chwastów

     

W maju w ogrodzie nie powinniśmy zaniedbywać regularnego odchwaszczania rabat i trawnika. Szybkie usunięcie chwastów, jeszcze przed kwitnieniem i wydaniem nasion, znacznie zwiększy szansę na ich skuteczne wyeliminowanie. 

  

Zbiór warzyw 

   

Już w maju możemy cieszyć się pierwszymi warzywami spod osłon i tuneli foliowych. W tym miesiącu możemy dokonać zbioru rzodkiewki, sałaty czy cebuli. W maju zbieramy też warzywa wieloletnie np. szparagi, rabarbar.

 
- prace które powinniśmy zrobić w marcu 
W marcu powinniśmy przyciąć krzewy i drzewa owocowe. To czas na wykonanie cięcia prześwietlającego jabłoni, grusz, śliw, jeżyn, malin, porzeczek, winorośli. Marzec to też ostatni moment na przycięcie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną lub latem (np. budlei, krzewuszek, hortensji, lawendy, tawuł).
 

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodowych na kwiecień

Kwiecień w ogrodzie to czas radości dla miłośników roślin. Mamy wiosnę i coraz wyraźniej widać jak budzi się przyroda. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia wielu roślin. Nadeszła już pora aby ostro zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. Aby jak najlepiej wykorzystać kwiecień w ogrodzie koniecznie przeczytaj poniższy tekst, w którym dokładnie opisujemy najważniejsze prace ogrodnicze na kwiecień.

Warto też zauważyć, że wahania temperatury w kwietniu mogą być bardzo duże. W kwietniu 2022 r. najwyższą wartość temperatury powietrza (23,4°C) odnotowano 14 kwietnia we Wrocławiu, zaś najniższą wartość temperatury (-7,5°C) zanotowano 4 kwietnia w Zakopanem. Przygotowując się do wykonania prac ogrodniczych w kwietniu musimy zatem uwzględnić bardzo duże wahania temperatury występujące w tym miesiącu, możliwe częste przymrozki, a także dość częste opady, zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i śniegu.

Kwiecień w sadzie

  • Kończymy zimowe cięcie drzew w sadzie. Do kwietnia możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe, takich jak śliwa, morela, brzoskwinia i nektarynka.
  • Początek kwietnia to ostateczny termin aby przyciąć winorośl (opóźnienie cięcia do kwietnia ma pozytywny wpływ w miejscach szczególnie narażonych na przymrozki). Tnąc winorośl pamiętaj, iż owocuje ona na pędach jednorocznych, wyrastających z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy, zatem zabieg przeprowadź jak najszybciej.
  • Początek kwietnia to ostateczny termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy, w zależności od ich grubości, na długość 30 do 60 cm, licząc od miejsca rozgałęzienia. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, zaś górne - krótsze. Przewodnik skracamy do przeszczepienia na około 30 cm od ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia wybieramy tak, aby kora była była gładka, wolna od uszkodzeń mechanicznych i bez rozgałęzień.

Szczepienie drzew owocowych - sposoby, terminy, podkładki
Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych. Oto jak prawidłowo wykonać zabieg szczepienia drzew owocowych.

 

 

 

 

Licznik wejść

Dzisiaj 109

Wczoraj 179

W tygodniu 708

W miesiącu 3953

Wszystkich 530911

Kubik-Rubik Joomla! Extensions