Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny od wielu lat jest powszechnie wykorzystywany przez działkowców w racjonalnej praktyce ogrodniczej. Podaje on wpływ położenia księżyca na rozwój roślin uprawnych. Wpływ ten znany był od wielu wieków. Wiemy, że Księżyc oddziaływuje na przypływy i odpływy wód morskich. A przecież rośliny w 70 do 90 procentach składają się z wody. Woda zawarta w roślinach podlega tym samym wpływom co wody mórz czy oceanów.Droga Księżyca nad horyzontem przypomina drogę Słońca w cyklu rocznym. Najniżej nad horyzontem Słońce przebywa w zimie (przed Bożym Narodzeniem). Od stycznia nie tylko zwiększa się długość dnia, ale też słońce coraz wyżej się wznosi. Najwyższy punkt osiąga pod koniec czerwca, by znowu w drugiej połowie roku obniżać swój bieg nad horyzontem. Podobną drogę przebywa Księżyc ale nie w cyklu rocznym, lecz miesięcznym. Najwyższą pozycję osiąga, gdy jest na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Droga od Strzelca do Bliźniąt to wznoszenie, a od Bliźniąt do Strzelca to opadanie. Krążący wokół Ziemi Księżyc w wyniku przyciągania wywołuje zjawisko przypływów i odpływów morza. Różnica w poziomie morza sięga niekiedy nawet 12 metrów. Podnoszący się Księżyc wznosi soki rośliny do góry. Zebrane np. w tym czasie soczyste owoce doskonale się przechowują. Kwiaty ścięte, umieszczone w wazonie dłużej niż zwykle cieszą nasze oczy.
Opadający Księżyc nie podnosi tak energicznie soków jak w trakcie wznoszenia. Dlatego soki pobrane przez roślinę pozostając w części podziemnej sprzyjają rozbudowie systemu korzeniowego. Drzewa leśne ścinane w tym czasie dają drewno najlepszej jakości. Ze względu na brak soków nie ulega ono atakowi szkodników.

 

Zalecenia kalendarza biodynamicznego "działkowca" na marzec 2013

Wzruszona powierzchnia gleby szybciej przesycha, ale przerwane kapilary nie pozwalają parować większej ilości wody zasysanej z głębi gleby. Na powierzchni tworzy się cienka warstwa przesuszonej roli, ale pod nią gleba jest dobrze nawilgotniona. Z zagrabionej powierzchni gleby woda nie paruje, dlatego przegrabiona gleba szybciej się nagrzewa, a jednocześnie wcześniej pobudzone do życia zostają mikroorganizmy glebowe.

Do tak spulchnionej gleby można, w drugiej połowie marca wysiać nasiona grochu i bobu w dniach owocowych. W dniach korzeniowych siejemy marchew, rzodkiewkę, pietruszkę, pasternak, a w dniach liścia można wysiać sałatę. Nasiona tych warzyw kiełkują w niskich temperaturach, a siewki są wytrzymałe na wiosenne przymrozki.

Marzec jest odpowiednim miesiącem do wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych. Warto też przestrzegać następującej zasady: rośliny o ozdobnych kwiatach przesadzać w dniach kwiatu, przypadających w czasie opadającego księżyca. Zaś rośliny o pięknych liściach, w dniach liściowych opadającego księżyca.
W marcu kontynuujemy ciecie drzew i krzewów. Polecane są dni owocowe, przypadające w czasie opadającego księżyca. W marcu przycina się też młode drzewka, posadzone jesienią, skracając niektóre pędy i przewodnik. Wszystkie rany po cięciu powinny zostać zabezpieczone balsamem sadowniczym lub własnoręcznie sporządzoną pastą.

Warzywa wieloletnie wymagają pobudzenia do wzrostu, poprzez wzruszenie gleby i zasilenia pogłównie dobrze rozłożonym kompostem. Zabiegi te najlepiej wykonać w dniach liściowych przy opadającym księżycu.
Podobnie postępujemy w porządkowaniu rabat z roślinami ozdobnymi. Glebę wokół narcyzów, tulipanów, szafirków, hiacyntów dobrze jest posypać dojrzałym kompostem i wzruszyć pazurkami, mieszając kompost z wierzchnią warstwą roli. Uprawki te wykonane być powinny w dniach kwiatowych, przypadających w czasie opadającego księżyca. Te same dni są polecane do przycinania róż.

  Szczegóły kalendarza tutaj 


W oparciu o: „ Kalendarz  biodynamiczny”- wydawnictwo „Działkowiec”. Autor dr Hanna Legutowska, dr Jerzy Szymona, Janusz Wiland.  Kalendarz jest do nabycia w księgarni internetowej www.dzialkowiec.com.pl Cena jednego egz. 7,20 zł. Dostępny również w księgarniach, salonach EMPiK oraz w Klubie Książki Ogrodniczej, a także we wszystkich Urzędach Pocztowych.

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 10

Wczoraj 202

W tygodniu 923

W miesiącu 3661

Wszystkich 494692

Kubik-Rubik Joomla! Extensions