Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W Polsce mamy około 7 min osób w wieku 60+ co stanowi około 18 % populacji naszego społeczeństwa. Według planu to w 2025 r około 35% społeczeństwa będzie po 60 co stanowić będzie około 13.500 000 naszej polskiej populacji. Starość jest pojęciem względnym. Lepszym określeniem jest termin długowieczni.

Zmienia się świadomość ludzi.

Wcześniej osoby starsze to:

Szacunek, godność

Pryzmat doświadczenia mądrości

Senior - najwyższa wartość

Senior ekspertem juniora

Senior przekaże więcej juniorowi niż rodzice.

Uczą się praktycznie wnuki od Seniora

Dialog miedzy pokoleniami

Ale Senior - to balast dla państwa i narodu

Problem ludzi starszych, często osamotnionych, potrzebujących opieki, nękające choroby - to jest problem narastający w każdym nowoczesnym i współczesnym społeczeństwie, jest bliski każdemu z nas, ponieważ dotyczy nas bezpośrednio. Jak walczyć z wiekiem? Co robić, żeby zachować uśmiech, zdrowie, wigor fizyczny i radość życia? Jak postępować, by ustrzec się chorób starości? Poniższy tekst w części wprowadza w tematykę wieku starszego.

Nasze wyobrażenia o starzeniu się, staje się obecnie zadaniem koniecznym do propagowania jej dla naszej społeczności działkowców i ich rodzin. Aktualnie potrzeba jest upowszechnianie aktywności ruchowej osób niezależnie od wieku. W Szczecinie obecnie na 409 tys. mieszkańców mamy około 96 tys. osób w wieku 60+.

W życiu tak bywa, że mamy zazwyczaj brak czasu dla siebie. I tak, w młodym wieku tracimy zdrowie, ażeby zarobić środki pieniężne potrzebne do życia, a w wieku starszym, wydajemy pieniądze ażeby zachować choć trochę zdrowia.

Obecna większość działkowców jest w wieku powyżej 50+ i przychodzi określona refleksja, oraz obawa przed starością. Próbujmy wszyscy się z tym oswoić, ze starość nadchodzi, i przygotować siebie i rodzinę do spotkania jej w jak najodleglejszej przyszłości. Starość nie jest choroba. To co przypisywane jest starości to zaniedbane i nie wyleczona kolekcja chorób i ułomności.

DLACZEGO OMAWIANY JEST TEMAT?

Bardzo duża liczba działek w ostatnich latach zmieniła swoją funkcję z działki ogrodowo - warzywnej na działkę rekreacyjną -wypoczynkową. Na tych działkach zazwyczaj wypoczynek ma charakter wypoczynku tzw. biernego. Mechaniczny sposób myślenia, ażeby przestać się "przemęczać", "zmniejszyć tempo" po to aby zachować siły i przedłużyć nasze życie. Okazuje się, to postępowaniem nierozsądnym, jeżeli weźmiemy pod uwagę, co się dzieje z naszym organizmem, gdy go się nie używa. Jeżeli organizm nie zużywa swoich zasobów, to ulega stagnacji. Jeśli zaś zużywa własne zasoby, to sam się odnawia i przedłuża się żywotność. Tak więc korzyści wypływające z aktywności mają bardzo uzasadnioną podstawę biochemiczną.

Ten brak wysiłku wspierają niestety nasze zwyczaje życiowe, coraz w większym stopniu upośledzające naszą aktywność. Wynikają one ze zwiększonej ilości środków technologicznych które ułatwiają nam codzienne życie.

Dla nas bardzo ważne, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, w jak wielkim stopniu nasze zdrowie zależy od wystarczającej aktywności fizycznej i umysłowej. Mamy do wyboru pozostać aktywnymi lub nauczyć się aktywności i starzeć się w latach, ale zachować sprawność ciała i umysłu, lub też "oszczędzać siły", i znosić schyłek życia. Postarajmy się wszyscy pobudzić w naszych działkowcach instynkt życia i działania.

Uwzględniając, że przez całe pokolenia, mogli przetrwać tylko najsilniejsi, i tylko oni się rozmnażali, a wiec obecni stulatkowie są ich wyselekcjonowanym potomstwem.

Czym jesteśmy, zależy od dwóch oddziaływujących wzajemnie na siebie czynników tj. dziedziczność i środowisko. Dziedziczności nie możemy zmienić, ale możemy zmienić nasze środowisko, uciekając czasowo z miejskich betonowych blokowisk na ogrody zieleni.

Zmiana zwyczajów życiowych i sposobu myślenia, jest dla nas ogromnie trudna, ponieważ, jesteśmy istotami zależnymi od nawyków. Potrzebny jest duży wstrząs który pobudzi do rewizji poglądów i zwyczajów.

Naszym zadaniem jest rozszerzenie nie zawężanie zakresu naszej działalności fizycznej i umysłowej w ciągu życia, co może pozwolić wydobyć więcej życia z naszych lat.

Aktywność ma swoje uzasadnienie, ponieważ mamy coraz więcej dowodów, że ludzie mogą zachować swoja potencjalną żywotność nawet w bardzo podeszłym wieku, jeżeli ich potencjał jest wykorzystany w wystarczającym stopniu.

Potencjał nie jest zapasem energii, lecz zdolnością jej dostarczania. Bycie starym to nie to samo, co być osłabionym lub chorym.

Mięśnie zanikają wskutek bezczynności podobnie umysł staje się niemrawy i opieszały.

Wiemy jaką ogromną satysfakcję przynosi ludziom np. ogrodnictwo lub zajmowanie się jakimś tzw. rzemiosłem

Sprawą zasadniczą dla właściwego poglądu na starzenie się jest zdanie sobie sprawy z tego, że potencjał fizjologiczny istnieje przez całe życie. Odnieślibyśmy wielką korzyść, gdyby w naszych umysłach zakorzeniło się prowadzące do rozsądnego działania przekonanie o istnieniu w ciągu całego życia potencjału fizjologicznego. Wykorzystanie go zapewnia nam pomyślne życie i pomyślną "starość". Ruch jest integralnym składnikiem życia i dlatego aktywność fizyczna jest bodźcem naturalnym, fizjologicznym, na który cały organizm odpowiada pozytywnie.

NIEDOBÓR WYSIŁKU - NADMIAR JEDZENIA

Obecnie mamy do wykorzystania wszystko co oferuje nam współczesna wiedza w zakresie odżywiania, wysiłku fizycznego, zdrowia, medycyny, higieny, zdrowia psychicznego zaspokajania emocjonalnego. Zdając sobie sprawę z negatywnej strony nowoczesnego stylu życia, powinniśmy zmodyfikować go w odniesieniu do własnej osoby tak aby zapewnić sobie jak najwięcej wysiłku fizycznego - aktywności i również aktywności umysłowej. W ten sposób zwiększamy szanse na zdrowie i żywotność kiedy będziemy już starzy. Powinniśmy starać się aby lata starości zmienić w dobrodziejstwo, a nie w brzemię dla siebie samych.

W ostatnim półwieczu zmieniły się radykalnie fizyczne, umysłowe i społeczne warunki życia. Proces odpychania coraz dalej i dalej granic „starości" trwa nadal. Można go przyspieszyć przez naszą rosnącą wiedzę, w jaki sposób funkcjonujemy, i przez poświęcenie większej niż dotychczas uwagi naszym Działkowcom, oraz społecznym aspektem starzenia się społeczeństw.

W znacznej mierze od nas zależy, co zrobimy z naszą "starością" - może być żałosna albo kwitnąca. Ale kwitnąca starość nie zdarza się bez naszego udziału, musimy nad nią popracować. Praktycznie biorąc musimy wytworzyć u siebie pozytywna postawę wobec życia, rozsądnie dbać o nasze zdrowie, unikać wpadania w hipochondrię.

PONADCZASOWA ŻYWOTNOŚĆ JEST ŹRÓDŁEM RADOŚCI I NATCHNIENIA. WYKORZYSTAJMY NASZĄ OSOBISTA SZANSĘ. WYBÓR JEST PRZYWILEJEM.

SENIORZE

PZD Cl POMOŻE

ZACHĘCA CIĘ DO AKTYWNOŚCI

A TY ZA TO CODZIENNIE ROZRUSZAJ SWOJE KOŚCI

TO NA DŁUŻEJ ŻYWOTNOŚĆ W TWOIM ORGANIZMIE ZAGOŚCI

Józef Romanowski Tekst na podstawie książki dr Irenę Gore z Anglii /wiek a aktywność życiowa/

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 217

W tygodniu 638

W miesiącu 4879

Wszystkich 495910

Kubik-Rubik Joomla! Extensions