Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W okresie końca Sierpnia i Września w naszych ogrodach działkowych są uroczyście obchodzone Ogrodowe Dni Działkowca. Zarządy poszczególnych ogrodów dokonują ocenę poszczególnych działek, ogłoszonych konkursów i w dniu swojego święta nagradzają wyróżnionych w pracy swoich członków. Do tradycji już w naszej kulturze działkowej wpisały się złotymi zgłoskami obchodzone doroczne święta plonów w ogrodach. To piękna i integrująca rodziny działkowców tradycja.

Posiadane doświadczenie życiowe podpowiada, że powinniśmy bardziej powrócić do korzeni i przypomnieć najmłodszym działkowcom najważniejsze elementy historii i tradycji.

Siła tradycji działkowców jest nie do pokonania. Bo tradycja zawsze była, jest i jeszcze bardzo długo będzie, podstawą, na której opiera się wszystko, co z działkami jest związane. Taka jest ludzka natura i oczywiście siła tradycji, która liczy już dobre 120 lat - czyli więcej niż wiekowa. Tradycja - a z niej wszystko się u działkowców z życia swój początek brało i wokół niej się obracało i obraca.

Tradycja tworzy klimat na ogrodach, ten jedyny i niepowtarzalny, który sprawia, ze własny ogród traktowany jest jak drugi dom. To na ogrodach, przy życzliwości ludzkiej która pomaga rozwiązywać nie tylko sprawy najważniejsze, ale i te codzienne, z pozoru mało znaczące i drobne lecz nie mniej ważne. Odwołanie się do tradycji, może być pomocne, lub być ostatecznym argumentem w polemice czy dyskusji.

Tradycja nakazuje zachowanie fasonu i przestrzegania zasad, które składają się na odpowiednią postawę i godne zachowanie w każdych okolicznościach, tworząc jakże piękny obraz działkowca.

Rzetelność, uczciwość, a tym bardziej obowiązek wobec sąsiada , kolegów, przełożonych - wymaga przywrócenia poziomu i godnego postępowania w każdym czasie i miejscu. Wypada życzyć, by dobre wcześniej wypracowane wzorce, nie ulegały wypaczeniu, nie stały się odpustowa i komercyjną namiastką naszej działkowej tradycji.

W obecnej naszej złożonej rzeczywistości, trzeba starać się tworzyć spójna i jednolita rodzinę działkową, która może być gwarantem spójności i suwerenności ogrodów, a najważniejsze ma być czynnikiem integrującym samych działkowców i naszej tradycji. Wizytówką jest stan techniczny ogrodu, budynki i infrastruktura ogrodu, ale najważniejsze, to kompetentne i życzliwe dla działkowca kierownictwo ogrodu.

Nasze ogrody mozolnie tworzone przed wojna, oraz te po wojnie - były przeważnie złożone z działkowców z różnych stron Polski, gdzie na początku więcej ich dzieliło niż łączyło. W bardzo krótkim czasie stały się rodzinami działkowymi w pełni tego słowa znaczeniu.

Była wtedy większa życzliwość i troska wspólna o los pozostałych członków ogrodu. Organizacja PZD sprawna i stojąca ponad dzielnicowymi podziałami.

Jest to piękny zwyczaj i powinien być kultywowany w obecnej zmieniającej się rzeczywistości.

Z wyrazami szacunku i poważania pozostaje

V-ce Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie

inż. Józef Romanowski

 

Licznik wejść

Dzisiaj 13

Wczoraj 196

W tygodniu 1122

W miesiącu 3860

Wszystkich 494891

Kubik-Rubik Joomla! Extensions