Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Szanowna Pani Premier

W nawiązaniu do pisma Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Ireny Lipowicz z dnia 20-06-2014 skierowane do Pani Premier, zdaniem działkowców przedstawione sugestie są niezgodne z prawdą i wyjątkowo bezzasadnie argumentowane. Przekazanie prowadzenia ogrodu innemu stowarzyszeniu wymaga uzyskania bezwzględnej lub kwalifikowanej większości głosów art. 70 ust. 2 i 72 ust.2 ustawy.

Nowa ustawa o ROD z dnia 13.12.2013 r. określiła precyzyjnie warunki, jakie mają być spełnione przez działkowców, uwzględniając samodzielność podejmowanej decyzji przez zainteresowanych.

Podjęta o wyodrębnieniu uchwała Walnego Zebrania z całym kompletem dokumentów jest kierowana do Krajowego Rejestru Sądowego w celu rejestracji. Jeżeli KRS zarejestruje nowe stowarzyszenie to ono uzyskuje osobowość prawną. Jak może Pani Rzecznik PO namawiać do przekazania majątku, za który odpowiedzialnym jest Polski Związek Działkowców dla podmiotu który jeszcze nie uzyskał osobowości prawnej. Podstawą do przejęcia majątku będzie sprawozdanie finansowe ROD sporządzone na dzień poprzedzający rejestrację w KRS. Jak można nazwać to uprzywilejowaniem PZD?. To jest gospodarność i odpowiedzialność prawna za majątek działkowców zagwarantowana ustawą.

Działkowcy na dwóch Walnych Zebraniach w terminie dwóch miesięcy sami podejmują decyzję czy wyodrębniają się, czy pozostają w strukturach ogólnopolskiego stowarzyszenia PZD. Działkowcy zostali uzbrojeni w art. 74 ustawy, który daje możliwość, że w terminie 24 miesięcy mogą ponownie zwołać Walne Zebranie w celu przeprowadzenia głosowania nad wyodrębnieniem się ROD w nowe stowarzyszenia. Jest bardzo dużym niezrozumieniem Pani Rzecznik PO, że jest naruszana konstytucyjna wolność - zrzeszania się działkowców. Art. 67 pkt.2 ustawy daje prawo działkowcowi, że w każdym czasie może złożyć oświadczenie woli o rezygnacji z członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym / art. 65 ustl pkt.1/zachowując prawo do działki.

Ustawodawca zobowiązał Zarządy ROD / art. 69 ustawy /, że w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy do zwołania zebrania wszystkich działkowców, w celu przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru stowarzyszenia ogrodowego, które będzie prowadzić ROD.W wystąpieniu Pani RPO brak obiektywizmu, czy pospiech w czytaniu złożoności ustawy. Wystąpienie RPO ma charakter oskarżający.

Prawo tworzy Sejm RP. Tylu prawników opiniowało propozycje treści nowej ustawy w tym eksperci Konstytucji. Dyrektor Biura Studiów i Analiz Sadu Najwyższego nietrafnie i nieżyczliwie interpretuje zapisy ustawy. Pomylono role RPO i intencje. Zgodnie z nową ustawą każdy działkowiec wedle swego uznania i woli może w każdej chwili przestać być członkiem PZD. Ogrody to w końcu jedne z największych zielonych płuc miast, a także kliny napowietrzające te miasta.

Szanowna Pani Premier

Ufamy, że Pani Premier uczestniczyła w tworzenie naszej dobrej nowej ustawy z dnia 13.12.2013 r., która uwzględniła interesy samorządowe i interesy działkowców. Najwyższy czas, ażeby działkowcy, nareszcie mogli zabrać się za pracę nad rozwojem ogrodów. Nie chcemy prowadzić na nowo walkę o treść ustawy obywatelskiej i o obronę postawionych zgodnie z prawem budowlanym altan ogrodowych. Rzecznik Praw Obywatelskich dokonał nieprawidłowej wykładni prawa, a co za tym idzie daleko posuniętej nadinterpretacji przepisów ustawy o ROD.

Z wyrazami poważania pozostają Działkowcy Okręgu Szczecińskiego PZD

(podpisy 18 osób)

 

Licznik wejść

Dzisiaj 77

Wczoraj 202

W tygodniu 990

W miesiącu 3728

Wszystkich 494759

Kubik-Rubik Joomla! Extensions