Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Kwiecień

Spis treści

Rośliny ozdobne

Na początku miesiąca

Zdejmujemy ostatnie zimowe okrycia z roślin wrażliwych na niskie temperatury i wiosenne przymrozki. Ściółkujemy podłoże lub uzupełniamy jego braki zwłaszcza między roślinami płytko korzeniącymi się, jak azalie, różaneczniki, wrzosy i wrzośce. Rozdrobnioną, przekompostowaną korę lub kompost rozrzucamy w celu zatrzymania wilgoci i by zapobiec rozwijaniu się chwastów. Jeśli nie ruszyła jeszcze wegetacja, możemy silnie przycinać kwitnące późnym latem budleje, róże, hortensje i powojniki.
Możemy też wykonać jeszcze cięcie prześwietlające i odmładzające drzew i krzewów ozdobnych.
Sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy liściaste, a także rośliny żywopłotowe oraz kwitnące latem byliny. Robimy to do momentu, zanim nie pojawią się pierwsze liście.

Przez cały miesiąc

Zasilamy nawozami kwitnące w tym czasie ozdobne krzewy, drzewka, byliny, wrzośce oraz rośliny cebulowe.
Możemy wykorzystać w tym celu wieloskładnikowe nawozy mineralne, specjalne mieszanki nawozowe przeznaczone do odpowiednich grup roślin lub przygotowany we własnym zakresie kompost. Wykopujemy, dzielimy i przesadzamy kwitnące latem i jesienią byliny, np.: ozdobne trawy, rojniki, funkie, rozchodniki, macierzanki, liliowce, rudbekie, przymiotno ogrodowe, krwawniki, jesienne astry.
W ogrodzie wodnym usuwamy m.in. stare liście oraz glony. Przycinamy następnie zeszłoroczne zaschnięte pędy i liście roślin oraz dzielimy ekspansywne rośliny wodne i nadwodne. W tym czasie możemy również sadzić już nowe rośliny, a gdy temperatura podniesie się powyżej 10°C możemy zacząć dokarmiać ryby.
Wysiewamy wprost do gruntu na miejsce stałe nasiona roślin jednorocznych odpornych na chłody i wiosenne przymrozki, jak np.: rudbekię owłosioną, smagliczkę nadmorską, ślazówkę letnią, ubiorki, wilec purpurowy i jednoroczne złocienie, kosmosy maciejkę, chmiel japoński, dimorfotekę.
Stopniowo hartujemy w tym okresie przygotowaną w pomieszczeniach w lutym i marcu rozsadę roślin jednorocznych wrażliwych na wiosenne przymrozki.
Kupujemy lub przesadzamy z rozsadnika na rabaty i do skrzynek rośliny dwuletnie (bratki, niezapominajki, laki lub stokrotki). W okresie tym zaczynamy regularnie kosić i nawozić trawniki.

Pod koniec miesiąca

Dzielimy i sadzimy do donic przechowywane w pomieszczeniu bulwy begonii bulwiastej i kłącza paciorecznika (wysadzimy je na rabaty dopiero w drugiej połowie maja).
Zaczynamy wysadzać do gruntu bulwy mieczyków. Sadzone w odstępach dwutygodniowych będą kwitły przez całe lato.

W sadzie

Na początku miesiąca

Początek sezonu wegetacyjnego to czas na rozgarnianie kopczyków usypanych jesienią, celem ochrony przed mrozami zimowymi. Po odgarnięciu ziemi warto dokładnie obejrzeć pień i sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń bądź zgorzeli. Jeśli je zauważymy, to powinniśmy jak najszybciej wyciąć je, a rany zabezpieczyć Funabenem 03 PA. Na drzewach z niebielonymi pniami mogą pojawić się pęknięcia kory powstałe w okresie zimy. Na skutek ich silnego nagrzewania w ciągu dnia i chłodzenia nocą, możemy je ratować przytwierdzając odstającą korę. Trzeba to wykonać na początku kwietnia, kiedy tkanki odstającej kory są jeszcze żywe. Na całej długości pęknięcia, po obu jego stronach, należy wbić małe gwoździe o dużych główkach, które zabezpieczą korę przed odstawaniem. Podobną funkcję może pełnić plastykowy sznurek czy jakiś inny materiał służący do zawiązywania. Jednak należy go zdjąć po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, żeby nie wrastał w tkankę pnia. Pozostawienie rany bez zabezpieczenia powoduje dalsze odstawanie kory, a w skrajnych przypadkach drzewo zamiera. Pogarsza się też jego stan zdrowotny. Spękania są drogami wejścia dla grzybów powodujących choroby kory i drewna, które również wyniszczają drzewo. Po ruszeniu wegetacji należy odkryć krzewy winorośli i jeżyny bezkolcowej, które były zabezpieczone przed mrozami zimowymi. Pędy tych roślin rozkładamy na rusztowaniu.
Początek wiosny to czas dokarmiania drzew. Wokół pni młodych drzew dobrze jest rozłożyć obornik i przykryć go lekko glebą, aby uniknąć strat azotu i spowodować lepszą mineralizację. Obornik nie powinien dotykać pnia. Do ściółkowania można również zastosować kompost. U starszych drzew dajemy pierwszą dawkę nawozu azotowego, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu. Zanim przystąpimy do nawożenia czy ściółkowania, spulchnijmy
glebę wokół drzewa, niszcząc skorupę pozostałą po zimie, co ułatwi roślinie korzystanie z wody i nawozów stosowanych w sezonie wegetacyjnym.
Krzewy borówki należy ściółkować wiórami z drzew iglastych lub trocinami. Taki rodzaj ściółki pozwoli na utrzymanie właściwego, niskiego pH gleby, co wpłynie korzystnie na wzrost krzewów i uzyskiwane plony.

W drugiej połowie miesiąca

Możemy przystąpić do oczyszczania plantacji truskawek. Następnie możemy rozłożyć ściółkę ze słomy, która ograniczy wzrost chwastów, polepszy warunki wilgotnościowe, a w okresie zbiorów będzie możliwe zbieranie truskawek czystych, bez ziemi. Ściółka wpłynie także korzystnie na zdrowotność owoców, gdyż będzie możliwe szybsze osuszanie po opadach. W takich warunkach grzyby powodujące gnicie owoców truskawki będą rozwijały się mniej intensywnie.

Pod koniec miesiąca

Po kwitnieniu można rozpocząć cięcie drzew brzoskwini. W tym czasie dosyć silnie skracamy jednoroczne pędy, pozostawiając 6-8 oczek. Wycinamy zbędne konary oraz te z silnymi uszkodzeniami, spowodowanymi przez choroby.

Przez cały miesiąc

Możemy przeszczepiać drzewa, pod warunkiem że dysponujemy zrazami. Pamiętajmy że przeszczepianie powinniśmy rozłożyć na 2-3 lata.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 181

Wczoraj 242

W tygodniu 423

W miesiącu 3161

Wszystkich 494192

Kubik-Rubik Joomla! Extensions