Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W bieżącym roku Okręg Szczeciński jak, co roku zorganizował trzy konkursy:

- ROD roku 2018, w którym brały udział ogrody z naszego Okręgu

- Wzorowa działka roku 2018, nadesłano zgłoszenia aż 50 działek (ze Szczecina 23, z Barlinka 3, z Choszczna 2, z Lipian 4, z Trzebiatowa 4, z Gryfic 5, ze Stargardu 3, z Dobrzan 3 i z Dębna 3)

Koniec miesiąca lipca zdominowany był więc pracą komisji konkursowych, które dokonały podsumowania wyników.

W konkursie ROD Roku 2018 I miejsce zajął ogród im. Piast ze Szczecina, II miejsce ogród im. Pod Dębem ze Szczecina i III miejsce ogród im. Armaturowiec z Lipian.

W konkursie Wzorowa działka roku 2018, komisja miała trudne zadanie, rozstrzygnięcie nie było łatwe, która działka jest najpiękniejsza. Punktacja przy ocenie to jeszcze nie wszystko, bowiem każda działka miała swoje walory.

I miejsce zajął Ludwik Lis z Barlinka, ROD XXV lecia PZ,

Laureatami zostali:

- Henryk Gurtowski ze Szczecina, ROD Jutrzenka

- Anna Kanarek ze Szczecina ROD Pod Dębem

- Dorota i Krzysztof Karaśkiewiczowie ze Szczecina ROD Piast

- Kazimiera Wadowska ze Szczecina ROD Przyjaźń

- Agnieszka Stepmień ze Szczecina ROD Jutrzenka

- Elżbieta Wietrzycka z Choszczna ROD Drogowiec

Wyróżnienia w poniższych kategoriach otrzymali:

- Wanda i Tadeusz Fordońscy ze Stargardu, ROD Nowy Sad – działka warzywna

- Stanisława Szałańska ze Stargardu ROD Nowy Sad – działka kwiatowa

- Lidia i Zdzisław Pszkit ze Szczecina – działka rekreacyjna

- Barbara i Andrzej Krajnikowie ze Szczecina – modernizacja działki

- Jerzy Oś z Choszczna – za pomysłowość

Konkursy są wspaniałą okazją do pokazania walorów ogrodów działkowych oraz inspiracją dla innych działkowców.

Już po raz trzeci Okręg w Szczecinie zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci, w dwóch kategoriach wiekowych: 4-7 i 8-12 lat.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do dzieci z całego okręgu szczecińskiego. Tematyka obejmowała: „Kwiaty i warzywa na działce” i „Owady zapylające na działce”, techniką dowolną. Konkurs ten ma na celu motywowanie dzieci do czynnego zainteresowania się tematyką ogrodniczą, kształtowanie świadomości ekologicznej, zwrócenie uwagi najmłodszych na piękno przyrody i zmiany jakie w niej zachodzą. Jest to również forma promocji Polskiego Związku Działkowców.

Konkurs dla dzieci cieszy się coraz większym zainteresowaniem – prace nadesłały szkoły podstawowe, szkoły przyszpitalne, przedszkola, prace przysyłano również indywidualnie przez rodziców dzieci i wnuków działkowców. Do udziału w konkursie zachęcała także Biblioteka w Międzyzdrojach – nadsyłając sporo pięknych prac.

Dzieci przedstawiły swoje prace w formie kolaży, wycinanek, część z nich wykonano kredką, farbą i szkicem, była też praca przestrzenna i na drewnianej desce. Cieszy pomysłowość dzieci. Każda praca była inna, bo każda przedstawia niepowtarzalne podejście do tematu.

Komisja kierując się wyborem najładniejszych prac, kierowała się trafnością tematu, jakością wykonania, pomysłowością i stopniem trudności.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni dyplomem i drobnym upominkiem.  Natomiast autorzy najpiękniejszych prac zostaną uhonorowani pucharkiem, dyplomem i nagrodą rzeczową, z której cieszą się chyba najbardziej.

Lista dzieci, których prace zostały najwyżej ocenione:

• w kategorii wiekowej 4 – 7 lat

I miejsce Irena Bondarczuk ze Szczecina

II miejsce Marta Lis ze Szczecina

III miejsce Maciej Domitrz z Międzyzdrojów

IV miejsce Jakub Stankiewicz z Międzyzdrojów

V miejsce Nadia Grunwald z Międzyzdrojów

• w kategorii wiekowej 8 – 12 lat

I miejsce Julia Kądzioła z Wicka

II miejsce Katarzyna Karaśkiewicz ze Szczecina

III miejsce Julia Karolina Jadanowska z Międzyzdrojów

V miejsce Barbara Gromek ze Szczecina

V miejsce Inez Helbik z Międzyzdrojów

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim placówkom oświatowym, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach, rodzicom, a szczególnie dzieciom za duże zaangażowanie i udział w naszym konkursie.

Oczywiście zachęcamy ponownie do brania udziału za rok. 

Dyrektor Biura

Tomasz Olkuski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 148

Wczoraj 165

W tygodniu 1259

W miesiącu 3785

Wszystkich 182553

Kubik-Rubik Joomla! Extensions